Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 21 października 2010

"W dalszym ciągu polskie serca drżą na dźwięk muzyki Chopina"

Tagi:
chopin
Koncert laureatów XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina   |   Koncert laureatów XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina Para prezydencka i Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski

Nagrody główne, specjalne i wyróżnienia wręczyli w czwartek laureatom XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina m.in. prezydent Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, minister kultury Bogdan Zdrojewski.

 

W uroczystości uczestniczyli m.in. prezydent RP Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, minister kultury Bogdan Zdrojewski, przedstawiciele rządu, korpus dyplomatyczny.

 

Zwyciężczyni konkursu Julianna Awdiejewa odebrała I nagrodę z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego, fundatora nagrody. I nagroda to 30 tys. euro, złoty medal i wieniec laurowy.

 

- Warszawa jest dumna z faktu, że Chopin jest najbardziej znanym na świecie obywatelem miasta stołecznego Warszawy. I w dalszym ciągu polskie serca drżą na dźwięk muzyki Chopina i w dalszym ciągu Polacy znajdują te fragmenty muzyki, które mówią wszystko o naszej polskiej duszy, o Mazowszu, o mazurkach, kujawiakach i polonezach (...). I w dalszym ciągu geniusz Chopina, i talent Chopina czyni kulturę polską wraz z Fryderykiem Chopinem własnością całego świata. Widać to po XVI Konkursie Chopinowskim (...)po składzie jury (...) i laureatach konkursu - mówił prezydent podczas koncertu laureatów w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.

 

II nagroda - po 25 tys. euro i srebrny medal - została przyznana ex aequo Ingolfowi Wunderowi (Austria) i Lukasowi Geniuszasowi (Rosja/Litwa). Laureatem III nagrody - 20 tys. euro i brązowego medalu - został Rosjanin Daniił Trifonow.

 

IV nagrodę - 15 tys. euro. - jury konkursu przyznało Bułgarowi Ewgenijowi Bożanowowi, ale pianista nie pojawił się na uroczystości, jak podano - z przyczyn niezależnych od organizatorów. Zgodnie z regulaminem konkursu wszyscy laureaci zobowiązani są do udziału w koncercie laureatów i jego dwóch powtórzeniach. Nieusprawiedliwiona absencja na koncercie laureatów i jego powtórzeniach oznacza rezygnację z nagrody pieniężnej.

 

10 tys. euro otrzyma Francuz Francois Dumont, uhonorowany V nagrodą. VI nagrody jury nie przyznało.

Wyróżnienia otrzymali: Nikołaj Chozjainow (Rosja), Mirosław Kułtyszew (Rosja), Helene Tysman (Francja) i Paweł Wakarecy (Polska).

 

Za najlepsze wykonanie poloneza w II etapie uhonorowano Lukasa Geniuszasa. Daniił Trifonow otrzymał nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków. Za najlepsze wykonanie koncertu nagrodzono Ingolfa Wundera, który odebrał też nagrodę za najlepsze wykonanie Poloneza-fantazji. Nagrodę za najlepsze wykonanie sonaty otrzymała Julianna Awdiejewa.

 

Podczas czwartkowego koncertu laureatów publiczność wysłuchała m.in. Poloneza As-dur op. 53, Walca Es-dur op. 18, Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22.

 

W piątek rozdane zostaną nagrody pozaregulaminowe. Powtórzenie koncertu laureatów zaplanowano na piątek i sobotę.

 

(PAP)

 

Poleć znajomemu