Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 23 października 2010

Prezydent z przedstawicielami mediów o obniżeniu agresji w życiu publicznym

Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami KRRiT, Rady Etyki Mediów oraz SDP i SDRP

Między innymi o potrzebie utworzenia centrum monitoringu prasy i mediów rozmawiał w sobotę prezydent Bronisław Komorowski z przedstawicielami KRRiT, Rady Etyki Mediów, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

 

Było to kolejne ze spotkań prezydenta Komorowskiego, dotyczących m.in. obniżenia poziomu agresji w życiu politycznym. Jak mówił w piątek prezydencki minister Sławomir Nowak, prezydent pragnie dowiedzieć się, w jaki sposób media mogą zaangażować się w "monitorowanie napięcia politycznego w debacie publicznej". Zobacz także: Spotkania prezydenta z szefami partii i klubów

 

- Prezydent uznaje, że trudna sytuacja, która jest w tej chwili, to wynik sytuacji politycznej, ale również zwraca uwagę, jak wielką rolę mają do odegrania media w kreowaniu atmosfery - powiedział dziennikarzom po sobotnim spotkaniu w Pałacu Prezydenckim szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak. W jego opinii, Krajowa Rada "powinna podjąć pewnego rodzaju monitoring programów". - Będziemy przeprowadzali monitoring - dodał.

 

Zdaniem Dworaka, to same media powinny kreować właściwe standardy, a KRRiT jest od tego, by "tych standardów pilnować". W ocenie przewodniczącego KRRiT, szczególną rolę mogą tu odegrać m.in. media publiczne.

 

Według Dworaka, dziennikarze mogą na przykład zadawać pytania dotyczące konkretnych rzeczy, a nie dotyczące "nastrojów i wzajemnego odnoszenia się do siebie". - To państwo wiecie, co macie zrobić, żeby mówić o rzeczach ważnych ciekawym językiem, a nie mówić o rzecz nieważnych też ciekawym językiem - zwrócił się Dworak do dziennikarzy.

 

Inny z członków KRRiT, Witold Graboś mówił, że Krajowa Rada "powinna patrzeć, w jaki sposób w praktyce realizuje się rzetelność dziennikarska i obiektywizm". - Mówiliśmy wręcz o potrzebie utworzenia centrum monitoringu prasy i mediów - dodał. Wyjaśnił, że chodzi o badanie m.in. jakości materiałów informacyjnych i publicystycznych.

 

W poniedziałek Bronisław Komorowski ma spotkać się z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Minister Nowak zaznaczył, że prezydent chce zachęcić do aktywności, która miałaby w konsekwencji ograniczać agresję w polityce. Wyraził nadzieję, że aktywność prezydenta przełoży się na poprawę jakości debaty publicznej.

 

(PAP)

Poleć znajomemu