Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 25 października 2010

Prezydent o Wł. Raczkiewiczu: Najważniejszą w życiu funkcję przyszło mu objąć w warunkach dramatycznych

Pomnik marszałka Senatu II Rzeczypospolitej Polskiej, ostatniego przedwojennego wojewody pomorskiego i pierwszego prezydenta na uchodźstwie Władysława Raczkiewicza odsłonięto w poniedziałek przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu.

 

Toruń w latach II Rzeczypospolitej Polskiej był siedzibą województwa pomorskiego, na którego teranie leżały m.in. Brodnica, Chełmno, Gdynia, Grudziądz, Starogard, Wejherowo, a od 1938 r. również Bydgoszcz, Inowrocław i Włocławek.

 

Rzeźba odlana w brązie przedstawia postać stojącego Raczkiewicza, który ręką wspiera się o granitowy postument. Autorem pomnika jest toruński rzeźbiarz Zbigniew Mikielewicz.

 

W odsłonięciu pomnika uczestniczyli m.in. była marszałek Senatu Alicja Grześkowiak, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński i marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

 

List do uczestników uroczystości skierował prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent podkreślił, że Raczkiewicz jako wojewoda pomorski "aktywnie zabiegał o rozwój Pomorza i Kujaw", a wzniesienie jego pomnika "jest dowodem poczucia historycznej i ideowej ciągłości między Rzeczpospolitej, a jej przedwojenną poprzedniczką".

 

"Najważniejszą w życiu funkcję przyszło Władysławowi Raczkiewiczowi objąć w warunkach dramatycznych. Został mianowany prezydentem na uchodźstwie w gorzkich godzinach klęski wrześniowej. Kiedy umierał w 1947 r., przyszłość niepodległego państwa rysowała się w czarnych barwach. A przecież wypełniając z godnością swój urząd, Władysław Raczkiewicz zapewnił ciągłość władzy państwowej w chwili decydującej. Powinniśmy zawsze pamiętać o tej wielkiej zasłudze, jaką oddał ojczyźnie" - napisał Bronisław Komorowski.

 

Z okazji odsłonięcia pomnika w budynku Urzędu Marszałkowskiego odbyła się konferencja popularno-naukowa i otwarto wystawę poświęconą Raczkiewiczowi.

 

Władysław Raczkiewicz (1885-1947) był ważną postacią przedwojennej sceny politycznej; sprawował wiele funkcji. Był marszałkiem Senatu (1930-35), wojewodą pomorskim (1936-39), prezydentem na uchodźstwie (1939-47), a wcześniej m.in. ministrem spraw wewnętrznych w czterech rządach, a także wojewodą nowogródzkim, wileńskim i krakowskim.

 

(PAP)

Poleć znajomemu