Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 3 listopada 2010

Prezydent zaprasza na konsultacje ws. szczytu NATO

Minister Sławomir Nowak przyznał w Sygnałach Dnia, że choć prezydent często spotyka się z premierem, to niekiedy takie spotkania mają charakter ekstraordynaryjny , polegający na wykuwaniu wspólnej linii jeżeli chodzi o politykę zagraniczną, czy sprawy obronne. – To jest ten nowy wzór, który wprowadza prezydent Komorowski, takiego szerokiego konsultowania ze stronnictwami politycznymi, także spoza swojego środowiska politycznego, z jednej strony, a z drugiej strony ścisła współpraca z rządem, który jest bezpośrednio odpowiedzialny za politykę zagraniczną i obronność – mówił minister Nowak.

- Po latach wojny podjazdowej między instytucjami w Polsce mamy do czynienia z współpracą i spokojem – dodał.

Polskie stanowisko na szczyt w Lizbonie

Minister Nowak zapowiedział, że dziś o 12.00 w Pałacu Prezydenckim spotkają się prezydent, premier oraz ministrowie obrony narodowej i spraw zagranicznych. - Tematem spotkania będzie przygotowanie wspólnej linii negocjacyjnej i polskiej strategii na szczyt NATO w Lizbonie – mówił minister. Dodał, że ten szczyt jest z naszej perspektywy bardzo ważny, gdyż tam będzie wykuwana nowa koncepcja strategiczna NATO.

Jak mówił, Polska ma kilka postulatów, które będzie chciała do tego dokumentu wprowadzić, a prezydent Komorowski od pierwszych dni swojego urzędowania jest w to bardzo zaangażowany. Przypomniał, że w czasie pierwszej wizyty w Brukseli, Paryżu i Berlinie prezydent poruszał kwestie polskich postulatów jeżeli chodzi o koncepcję strategiczną. – Choć ten dokument [nowa koncepcja strategiczna NATO] jest jeszcze tajny, już widać, że wiele z postulatów zgłaszanych przez Bronisława Komorowskiego zostało uwzględnionych – powiedział prezydencki minister. Wyraził nadzieję, że szczyt w Lizbonie będzie polskim sukcesem, ale jak zaznaczył, żeby tak się stało potrzebne są konsultacje jak dzisiejsze. Dodał, że Polskę na szczycie NATO reprezentować będzie prezydent. W jego opinii ustalenie, że prezydent reprezentuje Polskę na szczytach NATO, a premier - UE, świadczy o tym, iż polska dyplomacja, czyli ta orkiestra grająca na wielu instrumentach, wreszcie ma odpowiednich dyrygentów i odpowiednio prowadzące instrumenty.

Minister Nowak zapowiedział także, że następnym krokiem w konsultacjach będzie zaproszenie szefów partii opozycyjnych na spotkanie w ramach Rady Bezpieczeństwa Narodowego, gdzie za zamkniętymi drzwiami zostanie zaprezentowana koncepcja strategii na Lizbonę oraz zostanie wypracowane wspólnie polskie stanowisko na ten szczyt.

Niegodna gra przed wyborami


Komentując słowa Jacka Sasina i Andrzeja Dudy, że 10 kwietnia br., przy przejęciu władzy przez ówczesnego marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, złamane zostały pewne procedury, minister Sławomir Nowak stwierdził, że tego typu sugestie są niskie i niegodne.– Gdyby iść tropem myślenia tych panów, tzn. gdyby zwlekać z wypełnianiem obowiązków ciążących na marszałku Sejmu, to po pierwsze zachwiana zostałaby ciągłość władzy państwowej w Polsce, po drugie nie miałby kto ogłosić żałoby państwowej i przygotowywać pochówków oraz całej kwestii pomocy rodzinom – mówił minister Nowak.

Jak zauważył, takie wypowiedzi w chwili obecnej powodowane są motywacją polityczną i chęcią zaistnienia w społecznej świadomości przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi, w których obaj panowie biorą udział.
 

Poleć znajomemu