Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 5 listopada 2010

Minister o decyzji ws. nadania Orderu Orła Białego

- Adam Michnik, Jan Krzysztof Bielecki, Aleksander Hall oraz biskup Alojzy Orszulik zostaną odznaczeni przez Prezydenta RP Orderem Orła Białego – powiedział na konferencji prasowej minister Sławomir Nowak.


Na konferencji w Pałacu Prezydenckim minister Nowak powiedział, że Prezydent RP zdecydował się uhonorować te osoby w uznaniu wybitnych zasług dla procesu transformacji ustrojowej i w budowanie wolnej Polski. – Myślę, że żadna z tych osób nie zasługuje na deprecjonowanie jej pozycji życiowej i jej zasług dla procesu transformacji – wyjaśnił minister. Zapowiedział, że uroczystość odbędzie się 10 listopada br. w Pałacu Prezydenckim.


Jak powiedział, prezydent Bronisław Komorowski w specjalnym liście zwrócił się do Kapituły Orderu Orła Białego z prośbą o opinię nt. przyznania odznaczenia tym czterem osobom. – Taką opinię uzyskał w rozmowie osobistej z prof. Chrzanowskim. Od pozostałych osób takiej opinii nie uzyskał – wyjaśnił minister.


Przypomniał też, że od 2007 roku, od czasu dymisji prof. Skargi i odejścia prof. Bartoszewskiego, Kapituła Orderu Orła Białego się nie zbierała. – Kapituła jest bez kanclerza i bez sekretarza – stwierdził.


Odnosząc się do informacji dot. rezygnacji niektórych członków kapituły Orderu Orła Białego, minister Nowak powiedział, że nie zna powodów. Zapewnił, że prezydencka prośba o opinię wynikała z szacunku dla obecnego składu Kapituły i woli dalszej współpracy z Kapitułą w jej obecnym składzie. – Jeżeli ktoś podejmuje decyzję o odejściu, to my musimy to przyjąć do wiadomości. Chciałbym jednak powiedzieć, że żadna formalna rezygnacja do Kancelarii jeszcze nie wpłynęła. Jeżeli wpłynie, wówczas będziemy to komentowali i będziemy się do tego formalnie odnosili – powiedział minister.


Podkreślił, że prezydentowi zależy, by odznaczenia były przyznawane osobom z różnych dziedzin życia publicznego i społecznego, a nie tylko z polityki. Przypomniał, że niedawno Order Orła Białego prezydent przyznał Henrykowi Góreckiemu i Janowi Ekierowi. – Polityka odznaczeniowa nie może być polityką patrzenia przez pryzmat tylko jednego środowiska politycznego. Taką nie jest i taką nie będzie – zapewnił minister Sławomir Nowak.
 

Poleć znajomemu