Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 5 listopada 2010

Prezydent: Będę odznaczał członków pierwszych rządów po 89 roku

Prezydent Bronisław Komorowski poinformował w piątek, że będzie przyznawał kolejne odznaczenia dla osób, które pracowały w pierwszych rządach po transformacji ustrojowej 1989 r. Wyraził żal, że z Kapituły Orderu Orła Białego odchodzą jej członkowie.


- Trudno sobie wyobrazić, nie potrafię sobie tego wytłumaczyć, jak mogło się zdarzyć, że pomimo 20. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności, niepodległości, demokracji, pomimo 20. rocznicy transformacji w Polsce, bardzo duże grono wybitnych działaczy tamtego pierwszego pionierskiego okresu, z tych pierwszych czterech rządów solidarnościowych, nie doczekało się żadnego odznaczenia, żadnego podziękowania w imieniu ojczyzny - mówił w piątek wieczorem dziennikarzom prezydent przebywający w Czechach na szczycie Grupy Wyszehradzkiej. Zobacz także: Minister o decyzji ws. nadania Orderu Orła Białego


10 listopada w Pałacu Prezydenckim ma odbyć się uroczystość, podczas której Bronisław Komorowski wręczy Ordery Orła Białego bp. Alojzemu Orszulikowi, b. premierowi Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu, Adamowi Michnikowi i Aleksandrowi Hallowi.


Prezydent powiedział, że nie rozumie decyzji Andrzeja Gwiazdy, który poinformował dziś media o decyzji odejścia z Kapituły Orderu Orła Białego. - Żałuję - nie mam potwierdzenia jeszcze na piśmie z jego strony - ale liczyłem na współpracę, właśnie także poprzez poprawienie tego, co w moim przekonaniu, nie funkcjonowało przez ostatnie lata w ogóle - zaznaczył Bronisław Komorowski.

 

Prezydent zwrócił w tym kontekście uwagę, że Kapituła Orderu Orła Białego nie była zwoływana przez jego poprzednika Lecha Kaczyńskiego od roku 2007. - Jak rozumiem, to w ogóle panu Andrzejowi Gwieździe nie przeszkadzało, raptem przeszkadza mu to, że dostał o jeden dzień później prośbę o zaopiniowanie czterech wniosków, dotyczących odznaczenia osób ewidentnie zasłużonych dla transformacji - powiedział prezydent.

 

Podkreślił, że prośby o zaopiniowanie wniosków o odznaczenie zostały skierowane do wszystkich członków Kapituły. Dodał, że w czwartek rozmawiał na ten temat z szefem Kapituły prof. Wiesławem Chrzanowskim. - Wiem, że on dostał wszystkie prośby o opinie, przekazał je więc pewnie i pan Andrzej Gwiazda też mógł to zrobić, może z jednodniowym opóźnieniem, ale chyba nie tu jest problem - zaznaczył prezydent.

 

Bronisław Komorowski oświadczył, że teraz jego zadaniem będzie wyrównanie "ewidentnego błędu" i zlikwidowanie "absolutnej niesprawiedliwości" w sprawie braku odznaczeń dla działaczy pracujących w czterech pierwszych, pionierskich w polskiej transformacji rządach solidarnościowych. - Takich odznaczeń będzie dużo więcej - zapowiedział.

 

Prezydent powiedział, kogo konkretnie ma zamiar odznaczyć w najbliższym czasie. Poinformował jedynie, że wnioski dotyczące tych osób są w przygotowaniu. Podkreślił, że w tej chwili trwają badania, jak duża liczba osób zasłużonych dla polskiej transformacji z czterech rządów solidarnościowych: Tadeusza Mazowieckiego, Jana Krzysztofa Bieleckiego, Hanny Suchockiej i Jana Olszewskiego nigdy nie dostała odznaczenia.

 

(PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu