Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 12 listopada 2010

Uczestnicy "Long Walk Plus Expedition" w Pałacu Prezydenckim

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z uczestnikami wyprawy
Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z uczestnikami wyprawy
Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z uczestnikami wyprawy

W piątek w Pałacu Prezydenckim prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z uczestnikami wyprawy "Long Walk Plus Expedition" - Tomaszem Grzywaczewskim, Bartoszem Malinowskim i Filipem Drożdżem.

 

"Long Walk Plus Expedition" to wyprawa śladami książki "Długi marsz" Sławomira Rawicza, opowiadającej prawdziwą historię Witolda Glińskiego, który w 1941 r. uciekł z sowieckiego łagru pod Jakuckiem i pieszo dotarł do Kalkuty w Indiach.

 

Podróżując przez syberyjską tajgę, mongolskie stepy i tybetańskie płaskowyże uczestnicy ekspedycji chcieli przypomnieć światu o męstwie i pragnieniu wolności naszych rodaków.

 

Witold Gliński pochodzi z Wileńszczyzny. Po wybuchu II wojny światowej został wywieziony do Rosji. Więziony na moskiewskiej Łubiance w wieku niespełna 17 lat skazany został na 25 lat ciężkiej pracy przymusowej. Łagier, do którego trafił, był odległy o ponad 2,5 tys. km od granicy ZSRR z Chinami. W lutym 1941 r. Gliński uciekł podkopując się pod obozowym ogrodzeniem w czasie śnieżnej zamieci. Żona komendanta łagru - w zamian za to, że naprawił jej radio - dała mu ciepłe buty i ciepłą odzież; zdobył także siekierę i nóż. Wraz z nim korzystając z podkopu zbiegło 6 współwięźniów.

 

Uciekinierzy szli blisko rok. Tropieni przez NKWD, zmagali się z dziką syberyjską przyrodą: rzekami, dzikimi zwierzętami i ekstremalnymi mrozami. Jedli korę z drzew, trawę, robaki, węże. Gdy znaleźli się na pustyni, prawie umarli z pragnienia. Do Kalkuty dotarli - po 11 miesiącach marszu - ostatkiem sił: wychudzeni, zawszeni, z długimi brodami. Ubrania wisiały na nich w strzępach. Marsz przeżyło czterech ucieknierów. Pomimo straszliwych przeżyć zaraz po dojściu do zdrowia Gliński wrócił do Europy, w Wielkiej Brytanii zaciągnął się do polskiej armii. Został ranny podczas lądowania w Normandii. Po wojnie pozostał w Wielkiej Brytanii.

 

(inf. własna, PAP)

Poleć znajomemu