Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 12 listopada 2010

Prezydent o spotkaniach z głowami obcych państw

Prezydent Bronisław Komorowski

Prezydent zaznaczył, że "ten dobry obyczaj, dobra rozmowa i próba budowania jak najlepszych relacji" powinna mieć miejsce niezależnie od tego, czy wszystko w relacjach międzypaństwowych jest wspaniale. - Wszyscy wiemy, że oczekujemy od Litwy wykonania wcześniejszych obietnic, jeśli chodzi o prawa polskiej mniejszości na Litwie, miały być ustawy - mówił prezydent.

 

Przypomniał, że Sejm litewski ważne ustawy dla polskiej mniejszości na Litwie odrzucił w dniu wizyty w Wilnie polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 

Prezydent Komorowski zwrócił uwagę, że - mimo pewnych różnic w kwestiach gospodarczych i praw mniejszości narodowych - w relacjach z Litwą szukamy tego, co jest wspólne. - Wspólnych niewątpliwie jest wiele innych spraw ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa - zaznaczył.

 

Podkreślił, że z prezydent Litwy odnotował "zgodny punkt widzenia na szczyt lizboński", który ma przyjąć nową koncepcję strategiczną NATO.

 

Bronisław Komorowski ocenił, że ważne są także wspólne interesy z Litwą w obszarze UE. "Chcemy, aby w kwestiach gospodarczych decydowała nie polityka, a biznes. To musi być dobry biznes dla obu stron, bo jak mówi znane porzekadło, dobry interes jest wtedy, kiedy dwie strony są zadowolone" - powiedział.

 

Jednocześnie ocenił, że w trakcie pierwszych stu dni prezydentury miał wiele bardzo ważnych kontaktów zagranicznych. - To wszystko składało się na realizację zamysłu zlikwidowania różnego rodzaju negatywnych skojarzeń, wątpliwości co roli kierunków polityki państwa polskiego - dodał prezydent.

 

Bronisław Komorowski zaznaczył, że ta aktywność miała potwierdzić chęć uczestniczenia państwa polskiego w działaniu na rzecz pogłębienia integracji europejskiej. Stąd - jak wyliczał prezydent - podkreślenie roli Trójkąta Weimarskiego, współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej oraz wagi kontaktów z naszymi sąsiadami na wschodzie, w tym z Ukrainą.

 

(PAP)

Poleć znajomemu