Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 15 listopada 2010

Prezydent i szef MSZ otworzyli Centrum Operacyjne

Otwarcie Centrum Operacyjnego   |   Otwarcie Centrum Operacyjnego Otwarcie Centrum Operacyjnego Otwarcie Centrum Operacyjnego Otwarcie Centrum Operacyjnego Otwarcie Centrum Operacyjnego Otwarcie Centrum Operacyjnego Otwarcie Centrum Operacyjnego Otwarcie Centrum Operacyjnego Otwarcie Centrum Operacyjnego Otwarcie Centrum Operacyjnego Otwarcie Centrum Operacyjnego Otwarcie Centrum Operacyjnego Otwarcie Centrum Operacyjnego Otwarcie Centrum Operacyjnego Otwarcie Centrum Operacyjnego Otwarcie Centrum Operacyjnego Otwarcie Centrum Operacyjnego Otwarcie Centrum Operacyjnego Otwarcie Centrum Operacyjnego Otwarcie Centrum Operacyjnego Otwarcie Centrum Operacyjnego Otwarcie Centrum Operacyjnego Otwarcie Centrum Operacyjnego Otwarcie Centrum Operacyjnego Otwarcie Centrum Operacyjnego

Monitorowanie sytuacji kryzysowych na świecie, powiadamianie MSZ i naszych placówek dyplomatycznych m.in. o katastrofach naturalnych to zadania Centrum Operacyjnego, którego nowa siedziba została oficjalnie otwarta w poniedziałek.

 

 
Z tej okazji siedzibę resortu spraw zagranicznych, gdzie mieści się Centrum, odwiedził prezydent Bronisław Komorowski. - Widać ewidentny przyrost nowoczesności, jeśli chodzi o wyposażenie i sposób funkcjonowania MSZ - mówił prezydent dziennikarzom.

Jak tłumaczył Bronisław Komorowski, systemy, które są na wyposażeniu Centrum Operacyjnego, pozwalają na szybkie zebranie informacji i ewentualną szybką reakcję na zaistniałą sytuację kryzysową. Prezydent gratulował szefowi polskiej dyplomacji Radosławowi Sikorskiemu znalezienia sposobu na sfinansowanie tego projektu.

Służbę dyżurną Centrum tworzy kilkanaście osób, które - zmieniając się - śledzą wydarzenia na świecie przez 24 godziny. Od września zespół dysponuje nowoczesnym sprzętem, począwszy od monitorów plazmowych, na oprogramowaniu informatycznym skończywszy.

- Centrum już służy, chociażby przy ostatnim wypadku statku "Chopin" to dzięki niemu mieliśmy błyskawiczną informację i dzięki tej informacji premier mógł, będąc akurat w Brukseli, dokonać błyskawicznej interwencji u premiera Wielkiej Brytanii - znamy rezultaty: udana akcja ratownicza - mówił minister Sikorski.

W pomieszczeniu operacyjnym, tzw. situation room, na kilku ekranach przez całą dobę wyświetlane są polskie i zagraniczne programy informacyjne, takie jak np.: BBC, CNN, France 24, Euronews, Al-Jazeera i wiele innych.

Obecnie pracownicy Centrum mają dostęp do kilkudziesięciu programów telewizyjnych; docelowo ma ich być ok. 200. Ale oprócz śledzenia tego, co dzieje się na ekranach monitorów, dyżurni zobowiązani są także do przeglądania serwisów informacyjnych agencji prasowych.

Jeśli np. media poinformują o jakiejś nadzwyczajnej sytuacji, takiej jak trzęsienie ziemi czy katastrofie komunikacyjnej, jeden z pracowników zespołu wyśle komunikat o tym zdarzeniu do właściwej ambasady lub konsulatu z prośbą o zweryfikowanie, czy dana informacja jest prawdziwa i czy wśród ewentualnych ofiar nie ma Polaków. Drugi dyżurny cały czas monitoruje sytuację.

Taka informacja jest też przesyłana do odpowiednich departamentów w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a - gdy sytuacja tego wymaga - także do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, służby dyżurnej kancelarii premiera, innych instytucji administracji państwowej. W przypadku katastrof naturalnych za granicą powiadamiane jest np. Krajowe Centrum Ratownictwa i Ochrony Ludności, ponieważ może ono zorganizować pomoc.

Dyrektor CO Aleksander Kropiwnicki chwalił się dziennikarzom mapami, które pokazują np. ostatnie trzęsienia ziemi na całym świecie. Na innej z interaktywnych map można z kolei znaleźć informacje o kryzysach politycznych czy epidemiach, które mają miejsce na świecie.

Zespół Centrum ma także do dyspozycji salę wideokonferencyjną, w której będzie można się łączyć z kilkoma rozmówcami, w tym samym czasie, w różnych krajach. Centrum może się w ten sposób łączyć m.in. ze Stałym Przedstawicielstwem przy UE w Brukseli.

W polskim MSZ Centrum Operacyjne powstało we wrześniu 2008 roku, ale nie funkcjonowało jako samodzielne biuro; było jednym z wydziałów Biura Zarządzania Informacją. Inna była także organizacja pracy Centrum ze względu na skromne zasoby kadrowe. Dyżury były jednoosobowe, Centrum mieściło się w jednym małym pokoju.(PAP)

Poleć znajomemu