Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 16 listopada 2010

Prezydent: Dyplomacja to służba dla państwa polskiego

Prezydent Bronisław Komorowski

Podczas uroczystości odznaczeń przedstawicieli służby dyplomatycznej, prezydent podkreślił, że praca w dyplomacji jest "służbą" dla państwa polskiego.

Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że mimo iż Polska nie jest światowym supermocarstwem, to jest krajem z ambicjami, który szuka mocnego, dobrego miejsca na świecie. Dlatego - jak zaznaczył - bardzo ważne są dobrze dobrane kadry w służbie zagranicznej.

Prezydent podkreślił także, że wielkim sprawdzianem także dla polskich dyplomatów będzie przyszłoroczna prezydencja naszego kraju w Unii Europejskiej. Podziękował też ministrowi Radosławowi Sikorskiemu za odważne decyzje - jak mówił - "świadomy manewr zasobami ludzkimi, środkami i majątkiem", który daje dzisiaj szansę, że w czasie przed prezydencją i w trakcie prezydencji zostaną "zlikwidowane różne zaległości związane z niewystarczająco dobrym reprezentowaniem państwa polskiego".
Zobacz także: Ordery dla pracowników służby dyplomatycznej
- Mam nadzieję, że cała służba zagraniczna w okresie prezydencji będzie czuła, że zmiany, aczkolwiek trudne, dały efekt dobry - podkreślił Bronisław Komorowski.

Prezydent zaznaczył też, że "trzeba tak kształtować polską służbę zagraniczną, aby w zmiennych okolicznościach losów, jakie przynoszą ze sobą werdykty demokratyczne i mechanizm demokratyczny, była tą twardą opoką, która gwarantuje ciągłość polityki państwa polskiego".

W ocenie Bronisława Komorowskiego dowodem na ciągłość i dobry obyczaj w dyplomacji jest to, że zaprasza się na takie uroczystości w Pałacu Prezydenckim także byłych szefów dyplomacji. We wtorkowej uroczystości uczestniczyli Włodzimierz Cimoszewicz i Andrzej Olechowski. - Oby tak było, abyśmy częściej mogli podkreślać to, co jest wspólnym dorobkiem ministrów spraw zagranicznych, oby jak najrzadziej było tak, że będziemy sami siebie pytali, czy może się zdarzyć, że osoby, które kierowały nawą polskiej dyplomacji zachowują się w sposób absolutnie niedyplomatyczny. To pytanie też trzeba sobie stale zadawać, tworzyć pewien klimat, aby tego rodzaju ekscesy się jednak po prostu nie zdarzały - powiedział prezydent. (PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu