Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 24 listopada 2010

Prezydent o relacjach polsko-ukraińskich

Prezydent Bronisław Komorowski

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w środę, że relacje Polski i Ukrainy idą dobrym tempem, w dobrą stronę. - Jest postęp i jest intensywna praca - zaznaczył. Jak dodał, w styczniu spodziewana jest w Polsce wizyta prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Bronisław Komorowski powiedział, że zbiór spraw wspólnych i wspólnych interesów polsko-ukraińskich jest duży, nie dotyczy to tylko i wyłącznie Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale także perspektyw europejskich Ukrainy, a także, a może przede wszystkim relacji wzajemnych pomiędzy naszymi państwami. - I w tej chwili można z czystym sumieniem powiedzieć, że w absolutnej większości tych spraw, tych obszarów jest postęp i jest intensywna praca - zaznaczył. Zobacz także: Prezydent spotkał się z sekretarz RBNiO Ukrainy

Prezydent jako przykład wymienił dobre skutki ruchu bezwizowego. - Nie ma jakichś złych zjawisk, które by oznaczały, że Polska powinna się z tego, z tej współpracy jakoś wycofywać, wręcz przeciwnie, uważam, że trzeba szukać drogi do ruchu bezwizowego dla Ukrainy i Polska wspomaga Ukrainę w przygotowaniach do wypełnienia wszystkich wymogów związanych ze strefą Schengen - mówił.

Jak podkreślił, idziemy coraz dalej we współpracy polsko-ukraińskiej, pomimo wszystkich zmian, które w tym kraju następują. - Władze w państwach się zmieniają, ale interesy państw pozostają na ogół trwałymi - mówił prezydent.

Bronisław Komorowski wyliczał, że Polska niezmiennie stara się zachęcać UE do podtrzymywania wszystkich działań, które by zwiększały szansę Ukrainy na integrację europejską, a z drugiej strony wpływać na ten kraj, tak aby zwiększył swój wysiłek dotyczący przygotowań do wypełniania wszystkich norm, standardów członkostwa w UE. - Tu też jest postęp, strona ukraińska wdraża, wprowadza cały szereg rozwiązań, aktów prawnych, które niewątpliwie, po raz pierwszy tak naprawdę zaczynają oznaczać, że Ukraina wypełnia kryteria związane z drogą do Unii Europejskiej - mówił.

Prezydent podkreślił, że w sprawie NATO, trudno zajmować stanowisko za Ukrainę. - Sam jestem ciekaw, jak będzie zdefiniowana ta idea pozablokowości, bezpieczeństwa pozablokowego Ukrainy. Ale przypomnę, że Polska konsekwentnie trzyma, że tak powiem, drzwi uchylone do NATO i pokazujemy to wszystkim krajom natowskim, także Ukrainie - dodał.

Jak przypomniał, na szczycie NATO w Lizbonie znalazły się zapisy, które mówią, że NATO nie tylko jest otwarte na kraje wypełniające wszystkie standardy, ale również te kraje, które przede wszystkim chcą się dostać do Sojuszu. Są wymienione dwa kraje - Ukraina i Gruzja.

- To są według mnie sygnały pozwalające na stwierdzenie, że współpraca polsko-ukraińska idzie w dobrą stronę, idzie dobrym tempem, być może będziemy chcieli, żeby poszło jeszcze szybciej - podsumował prezydent. Jak dodał, środowe spotkanie z sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Raisą Bohatyriową niewątpliwie sprzyja zbudowaniu także narzędzi pogłębionej współpracy pomiędzy urzędami prezydenta Polski i prezydenta Ukrainy.

Bronisław Komorowski powiedział, że wizyta prezydenta Ukrainy w Polsce jest w tej chwili przygotowywana. - Nie wiem czy jest już termin taki w pełni zabukowany, ale zdaje się, że to będzie w styczniu - mówił. (PAP)

Poleć znajomemu