Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 1 grudnia 2010

Prezydent o jednomandatowych okręgach wyborczych

Spotkanie Forum Debaty Publicznej   |   Spotkanie Forum Debaty Publicznej Spotkanie Forum Debaty Publicznej Spotkanie Forum Debaty Publicznej Spotkanie Forum Debaty Publicznej Spotkanie Forum Debaty Publicznej Spotkanie Forum Debaty Publicznej Spotkanie Forum Debaty Publicznej Spotkanie Forum Debaty Publicznej Spotkanie Forum Debaty Publicznej Spotkanie Forum Debaty Publicznej Spotkanie Forum Debaty Publicznej Spotkanie Forum Debaty Publicznej Spotkanie Forum Debaty Publicznej Spotkanie Forum Debaty Publicznej Spotkanie Forum Debaty Publicznej Spotkanie Forum Debaty Publicznej Spotkanie Forum Debaty Publicznej Spotkanie Forum Debaty Publicznej

W Pałacu Prezydenckim, z udziałem Bronisława Komorowskiego, obradował w środę zespół "Samorząd Terytorialny dla Polski", działający w ramach Forum Debaty Publicznej przy prezydencie. Zespół ten, jak zapowiedział prezydent, przedstawi niebawem propozycje ustawowe zmierzające do pogłębienia reformy samorządu.

 

Prezydent Komorowski przekonywał, że nadszedł dobry moment, by "zintensyfikować debatę publiczną o perspektywach samorządu polskiego", bo ze względu tegorocznego wybory samorządowe społeczne zainteresowanie sprawami samorządowymi jest większe.


Prezydent zapowiedział, że "w szybkim tempie" w Kancelarii powstaną konkretne propozycje regulacji ustawowych w sprawie samorządów. - Wtedy będzie następny etap szukania sojuszników politycznych, którzy chcieliby uczestniczyć w przeprowadzeniu tych rozwiązań przez polski parlament - dodał.

 

Jednym z głównych punktów prezydenckich propozycji ma być zapis o jednomandatowych okręgach wyborczych w wyborach do rad gmin i powiatów. W trakcie środowej debaty prezydent opowiedział się też za takim wyborem radnych sejmików wojewódzkich.


- Na wielu poziomach samorządności daje się odczytać jednoznaczne wskazanie obywateli, że preferują wybory ludzi, których uważają za bardziej zaangażowanych w sprawy lokalne, a mniej w pewną batalię partyjną, która jest kojarzona z parlamentem - powiedział prezydent.


W jego ocenie, opinia publiczna chce, by sfera samorządu była domeną ludzi zaangażowanych w politykę lokalną.


- Zamierzam odbyć swoistą pielgrzymkę po partiach politycznych, przekonując - mam nadzieję, razem z samorządowcami - do pewnej powściągliwości, pewnego świadomego cofnięcia się partii politycznych z dominacji w obszarze samorządu lokalnego, która dzisiaj jest faktem - zapowiedział prezydent.


- Wydaje mi się, że jest na to dobry klimat, bo jesteśmy na takim etapie rozwoju demokracji w Polsce, że można liczyć tutaj na wspólny sukces - dodał. W ocenie prezydenta ostatnie wybory samorządowe pokazały, że "w wielu przypadkach jednak to lista (wyborcza) decyduje o większych czy mniejszych szansach także bardzo dobrych kandydatur".


Bronisław Komorowski zadeklarował, że nie chce przeprowadzać rewolucji, a ewolucję w działaniu samorządów.


W jego ocenie, wprowadzenie okręgów jednomandatowych na poziomie całego samorządu, także w województwach, może być "decydującym argumentem na rzecz wprowadzenia także być może jednomandatowych okręgów wyborczych do parlamentu".


- Zobaczymy, czy tak będzie, na razie zróbmy tyle, aby doświadczenie się po pierwsze kumulowało i przekonywało - mówił prezydent. W jego ocenie, wybór wszystkich radnych w okręgach jednomandatowych będzie sprzyjał aktywizacji społeczeństw lokalnych.

1, 2, NASTĘPNA
Poleć znajomemu