Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 3 grudnia 2010

Prezydent zaniepokojony śląską koalicją z udziałem RAŚ

Prezydent Bronisław Komorowski

Prezydent Bronisław Komorowski jest zaniepokojony włączeniem Ruchu Autonomii Śląska (RAŚ) do koalicji w sejmiku woj. śląskiego. Jego zdaniem problemu decentralizacji państwa nie należy mylić ze sprawą autonomii, a koalicja PO i PSL z RAŚ to błąd.

 

- Nie potrafię zrozumieć mechanizmów, które do tego prowadzą. Wydaje mi się to być poważnym błędem z punktu widzenia przyszłości państwa polskiego - powiedział PAP prezydent, który w piątek, z okazji święta Barbórki, odwiedził górników w Bieruniu na Śląsku. Zobacz także: Bronisław Komorowski złożył życzenia górnikom

 

- Trzeba myśleć o państwie polskim jako o całości; nie tylko w perspektywie rozwiązań doraźnych, partyjnych, samorządowych czy koalicji lokalnych, ale trzeba myśleć o państwie polskim i o jego przyszłości jako całości - podkreślił prezydent.

 

Jego zdaniem, tzw. lewarowanie (czyli dopuszczenie do współrządzenia - PAP) "środowiska, które stawia na autonomizację poszczególnych regionów w Polsce, a nie na samorządność", jest niebezpieczne.

 

- Nie jest moją rolą namawiać kogokolwiek do takiego czy innego kształtu koalicji, ale chciałbym dać wyraz mojego zaniepokojenia tym, że być może zostaje uruchomiony mechanizm, nad którym nikt w przyszłości nie zapanuje i będzie on ze stratą dla państwa polskiego- podkreślił prezydent, pytany, czy namawia liderów śląskiej PO do wycofania się z koalicji z RAŚ.

 

Według Bronisława Komorowskiego, "reforma samorządowa jest jedną z najważniejszych, najcenniejszych i najbardziej udanych reform III RP".

 

- Reforma samorządowa oznacza przekazanie znacznej części uprawnień na dół: do gmin, powiatów i województw, regionów. Reforma samorządowa oznacza, że lepiej można rozwiązywać problemy regionalne i lokalne. Dlatego nie należy problemu decentralizacji państwa mieszać i mylić z problemem autonomii - zaznaczył prezydent.

 

- Nie rozumiem tego pomysłu i jestem nim zaniepokojony, bo uważam, że w ramach właśnie Polski samorządnej można realizować najlepiej wszystkie aspiracje lokalne. Dzisiaj odnoszę wrażenie, że takie ukształtowanie koalicji może oznaczać lekcję, jaką odebrał w znanej baśni uczeń czarnoksiężnika, który uruchomił złe moce, a potem nad nimi nie był w stanie zapanować - podsumował Bronisław Komorowski.

 

Istniejący od 20 lat Ruch Autonomii Śląska po raz pierwszy po tegorocznych wyborach znalazł się w regionalnym sejmiku. Uzyskał ok. 8,5 proc. poparcia i trzy mandaty w 48-osobowym sejmiku. Wybory wygrała PO, która zdobyła 22 mandaty. Jej działacze zawarli koalicję z RAŚ i PSL, które uzyskało dwa mandaty. Poza koalicją znalazł się współrządzący dotąd regionem SLD (10 mandatów) i PiS (11).

W czwartek, podczas pierwszej sesji sejmiku, lider RAŚ Jerzy Gorzelik, wbrew ustaleniom koalicyjnym, nie został wybrany do zarządu województwa (za było 23 radnych, tyle samo przeciw). Koalicja miała dysponować 27 głosami.

 

Nowy marszałek województwa Adam Matusiewicz zapowiedział, że ponownie zgłosi kandydaturę Gorzelika podczas kolejnej sesji 10 grudnia. Lider RAŚ zapowiedział, że jeżeli nie zostanie wybrany, Ruch będzie musiał przedyskutować sprawę koalicji z PO.

 

(PAP)

Poleć znajomemu