Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 6 grudnia 2010

"Rozpoczynamy dobry rozdział w naszych relacjach"

Polsko-rosyjskie rozmowy w Pałacu Prezydenckim   |   Polsko-rosyjskie rozmowy w Pałacu Prezydenckim Polsko-rosyjskie rozmowy w Pałacu Prezydenckim Polsko-rosyjskie rozmowy w Pałacu Prezydenckim Polsko-rosyjskie rozmowy w Pałacu Prezydenckim Polsko-rosyjskie rozmowy w Pałacu Prezydenckim Polsko-rosyjskie rozmowy w Pałacu Prezydenckim Podpisanie polsko-rosyjskich umów Podpisanie polsko-rosyjskich umów Podpisanie polsko-rosyjskich umów Podpisanie polsko-rosyjskich umów Podpisanie polsko-rosyjskich umów Podpisanie polsko-rosyjskich umów Podpisanie polsko-rosyjskich umów Podpisanie polsko-rosyjskich umów Konferencja prezydentów Polski i Rosji Konferencja prezydentów Polski i Rosji Konferencja prezydentów Polski i Rosji Konferencja prezydentów Polski i Rosji Konferencja prezydentów Polski i Rosji Konferencja prezydentów Polski i Rosji Konferencja prezydentów Polski i Rosji

Polska życzliwie patrzy na perspektywę wejścia Rosji do WTO

 

Prezydent Bronisław Komorowski Polska powiedział, że Polska życzliwie patrzy na perspektywę wejścia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Rosja jest ostatnim państwem o znacznym potencjale gospodarczym, które nie jest jeszcze członkiem WTO. Mozolne rokowania o przyłączeniu się do globalnego systemu handlowego Moskwa podjęła jeszcze w 1993 roku, ale zostały one zawieszone z inicjatywy Stanów Zjednoczonych w następstwie rosyjskiej akcji zbrojnej przeciwko Gruzji w 2008 roku. Negocjacje wznowiono w ostatnich miesiącach w atmosferze ogólnej poprawy stosunków amerykańsko-rosyjskich za prezydentury Baracka Obamy.

- Polska jest zainteresowana, aby współpraca gospodarcza była oparta o zasady, które się sprawdzają, także w Polsce, o zasady wolnego rynku i gwarantowania pełnego bezpieczeństwa przedsiębiorstw. Stąd Polska życzliwie patrzy na perspektywę wejścia Rosji do WTO, bo to przecież oznacza poszerzenie obszaru obowiązywania tych samych zasad (...) o obszar rosyjski - powiedział na konferencjiBronisław Komorowski.

Jak ocenił, może to sprzyjać ożywieniu współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Rosją.

 

Ważne bezpieczeństwo krajów NATO, ale też Rosji

 

Polski prezydent ocenił , że NATO musi podjąć decyzje, które służą przede wszystkim bezpieczeństwu krajów członkowskich, ale trzeba też szukać odpowiedzi na zagrożenia mogące dotyczyć innych krajów, w tym Rosji. Bronisław Komorowski odniósł się do pomysłu utworzenia w Europie tzw. sektorowej tarczy antyrakietowej.

Koncepcję taką Miedwiediew przedstawił pod koniec listopada podczas posiedzenia Rady NATO-Rosja w Lizbonie. Jak podano, w inicjatywie tej chodzi o zintegrowanie systemów obrony przeciwrakietowej różnych państw w jednolity schemat, obejmujący wymianę informacji o startach rakiet z terytorium krajów trzecich i wypracowywanie wspólnych zasad przeciwdziałania atakom rakietowym.

- Szukamy rozwiązania, które pozwoliłoby wspólnie skutecznie zwalczać ewentualne zagrożenia, jeśli chodzi nie tylko o przestrzeń NATO, ale też przestrzeń rosyjską - powiedział Bronisław Komorowski. Jak dodał, należy realizować taką formę współpracy w tym obszarze, która jest realnie możliwa.

Polski prezydent ocenił, że obecnie jest realnie możliwa budowa systemów ze sobą współdziałających - systemu natowskiego i systemu rosyjskiego. - Nikt nie jest w stanie przewidzieć jak szybki będzie postęp w relacjach NATO-Rosja, być może dzisiejsze stanowisko okaże się możliwe do zmodyfikowania w przyszłości. Trwa dyskusja - powiedział prezydent Komorowski.

 

Poleć znajomemu