Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 6 grudnia 2010

Prezydent o obywatelskim wymiarze współpracy z Rosją

Prezydenci Polski i Rosji na otwarciu Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego   |   Prezydenci Polski i Rosji na otwarciu Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego Prezydenci Polski i Rosji na otwarciu Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego Prezydenci Polski i Rosji na otwarciu Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew uhonorował Andrzeja Wajdę Orderem Przyjaźni Federacji Rosyjskiej Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew uhonorował Andrzeja Wajdę Orderem Przyjaźni Federacji Rosyjskiej Prezydenci Polski i Rosji na otwarciu Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego Prezydenci Polski i Rosji na otwarciu Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego Prezydenci Polski i Rosji na otwarciu Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego Prezydenci Polski i Rosji na otwarciu Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego

Dialog polsko-rosyjski musi być oparty o obywatelski wymiar modernizacji - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas otwarcia Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego.


W uroczystości otwarcia Forum, które odbyło się w poniedziałek w Łazienkach Królewskich w Warszawie, uczestniczył też prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.


- Jestem głęboko przekonany, że spotykamy się tu dziś w gronie osób zarówno zatroskanych stanem rzeczy, który chyba mija w relacjach polsko-rosyjskich, jak i chyba głęboko zaangażowanych w to, by dialog polsko-rosyjski był dobrą drogą do współpracy, a - daj panie Boże - również do pojednania - zaznaczył Bronisław Komorowski.


- Jestem przekonany, że w tym dobrym zamyśle, jakim jest szukanie tego, co nas łączy ponad tym wszystkim, co nas dzieliło w przeszłości, że ten dobry dialog, by przyniósł dobre efekty, musi być oparty nie tylko o dialog państwo-państwo, nie tylko musi być oparty o interes, o biznes i inne formy współpracy, ale musi być oparty również o dialog obywatelski - powiedział prezydent.


Jak mówił, dialog musi być także oparty o "obywatelski wymiar współpracy polsko-rosyjskiej i obywatelski wymiar także modernizacji". - Mamy w Polsce bogate, ale nie takie łatwe doświadczenia z zakresu obywatelskiego wymiaru zmian modernizacyjnych, które przyniosły takie niebywałe efekty jak na jedno polskie pokolenie - ocenił.


- Chcielibyśmy bardzo, aby także Polsko-Rosyjskie Forum Dialogu Obywatelskiego było miejscem, które przyspiesza i które tłumaczy także zarówno sens dobrej modernizacyjnej zmiany w relacjach polsko-rosyjskich, jak i dobrej zmiany modernizacyjnej, która jest udziałem naszej części Europy, także naszych partnerów rosyjskich - powiedział prezydent.


Bronisław Komorowski dziękował także za "dotychczasowy dialog, który daje dobre owoce". - Bo przecież mało się o tym mówi, ale do wielkiego sukcesu, sukcesu pokolenia ludzi Solidarności w Polsce, którym jest przełamanie stereotypów, przełamanie trudnej historii w relacjach z naszym zachodnim sąsiadem, my z mniejszym może tryumfem, może z mniejszym zadęciem możemy dopisać także bardzo pozytywną zmianę z naszym sąsiadem wschodnim - zaznaczył.


- Jeżeli porównamy wyniki badań opinii publicznej sprzed lat 10, sprzed lat 20, jeśli chodzi o poziom zaufania, poziom nieufności, możemy być wszyscy dumni, szczęśliwi i widzieć w tym zapowiedź jeszcze lepszej i bardziej jeszcze szczęśliwej przyszłości - powiedział Bronisław Komorowski.


Według niego w wynikach tych badań widać, że polska opinia publiczna "chce odblokowania relacji między państwami, że polska opinia publiczna wiąże także nadzieje z wizyta pana prezydenta Miedwiediewa".

 

(PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu