Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 7 grudnia 2010

Prezydent Niemiec z jednodniową wizytą w Polsce

Wizyta w Polsce prezydenta Niemiec Christiana Wulffa   |   Wizyta w Polsce prezydenta Niemiec Christiana Wulffa Wizyta w Polsce prezydenta Niemiec Christiana Wulffa Wizyta w Polsce prezydenta Niemiec Christiana Wulffa Wizyta w Polsce prezydenta Niemiec Christiana Wulffa Wizyta w Polsce prezydenta Niemiec Christiana Wulffa Wizyta w Polsce prezydenta Niemiec Christiana Wulffa Wizyta w Polsce prezydenta Niemiec Christiana Wulffa Ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Bohaterów Powstania Warszawskiego przez Prezydentów RP i RFN Ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Bohaterów Powstania Warszawskiego przez Prezydentów RP i RFN Ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Bohaterów Getta przez Prezydentów RP i RFN Ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Bohaterów Getta przez Prezydentów RP i RFN Ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Bohaterów Getta przez Prezydentów RP i RFN Ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Bohaterów Getta przez Prezydentów RP i RFN Złożenie wieńców pod pomnikiem Bohaterów Getta, przed którym 7 grudnia 1970 r. uklęknął kanclerz RFN Willy Brandt, oddając hołd żydowskim ofiarom II wojny Złożenie wieńców pod pomnikiem Bohaterów Getta, przed którym 7 grudnia 1970 r. uklęknął kanclerz RFN Willy Brandt, oddając hołd żydowskim ofiarom II wojny Złożenie wieńców pod pomnikiem Bohaterów Getta, przed którym 7 grudnia 1970 r. uklęknął kanclerz RFN Willy Brandt, oddając hołd żydowskim ofiarom II wojny Prezydenci Polski i Niemiec

We wtorek przed godz. 10 w Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z przebywającym z jednodniową wizytą w Polsce prezydentem Niemiec Christianem Wulffem.

Wizyta prezydenta Niemiec przypada w 40. rocznicę układu o normalizacji stosunków między PRL a RFN.

Po rozmowie obaj przywódcy spotkali się z młodzieżą w Sali Kolumnowej Pałacu. W 1970 roku w sali tej został podpisany układ między PRL a RFN potwierdzający granicę na Odrze i Nysie Łużyckiej.

Jego najważniejsze postanowienia stały się podstawą układu granicznego zawartego 14 listopada 1990 r. pomiędzy wolną już Polską a zjednoczoną Republiką Federalną Niemiec.

Później prezydenci Komorowski i Wulff razem złożyli kwiaty przed pomnikiem Bohaterów Getta, pod którym 7 grudnia 1970 r. uklęknął kanclerz RFN Willy Brandt, oddając hołd żydowskim ofiarom II wojny. Złożyli też kwiaty pod pomnikiem Powstania Warszawskiego.

Prezydenci wezmą także udział w konferencji "Europa - Kontynent pojednania? 40 lat po wizycie Willy Brandta w Warszawie", która odbędzie się na Zamku Królewskim.

W konferencji będą też uczestniczyć m.in.: szef MSZ Radosław Sikorski, b. premier Tadeusz Mazowiecki, prof. Gesine Schwan, b. szef MSZ Adam D. Rotfeld, szef Centrum Stosunków Międzynarodowych i b. ambasador RP w Niemczech Janusz Reiter, szef SPD Sigmar Gabriel oraz przewodnicząca Fundacji im. Friedricha Eberta Anke Fuchs.
Zobacz także: Prezydenci Polski i Niemiec o przyszłej współpracy Prezydent: Polska i Niemcy odbyły długą i trudną drogę B. Komorowski i Ch. Wulff o stosunkach polsko-niemieckich
Christian Wulff jest jednym z trzech prezydentów, z którymi w tym tygodniu spotka się Bronisław Komorowski. W poniedziałek do Polski z oficjalną wizytą przybył prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. We wtorek wieczorem polski prezydent uda się z kolei do Stanów Zjednoczonych, gdzie następnego dnia spotka się z prezydentem Barackiem Obamą.(PAP)
 

Poleć znajomemu