przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 7 grudnia 2010

"Gest Brandta umacnia pojednanie polsko-niemieckie"

Prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Christian Wulff na konferencji na Zamku Królewskim   |   Prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Christian Wulff na konferencji na Zamku Królewskim Prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Christian Wulff na konferencji na Zamku Królewskim Prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Christian Wulff na konferencji na Zamku Królewskim Prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Christian Wulff na konferencji na Zamku Królewskim Prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Christian Wulff na konferencji na Zamku Królewskim Prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Christian Wulff na konferencji na Zamku Królewskim Prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Christian Wulff na konferencji na Zamku Królewskim Prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Christian Wulff na konferencji na Zamku Królewskim Prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Christian Wulff na konferencji na Zamku Królewskim Prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Christian Wulff na konferencji na Zamku Królewskim

Prezydent mówił, że dziś widać, że proces pojednania polsko-niemieckiego poszedł niesłychanie daleko, bo był oparty na zdrowych fundamentach pojednania "od dołu ku górze", a nie odwrotnie. Ocenił, że po 20 latach, które minęły od mszy w Krzyżowej, startując z nieprawdopodobnie niskiego poziomu zaufania, wielkiej niechęci, wrogości i nieufności w relacjach polsko-niemieckich przeżywamy swoisty cud pojednania.

 

Jak zaznaczył, możemy "z dumą i szczęściem powiedzieć", że po 20 latach 79 proc. Polaków jednoznacznie mówi, że zjednoczenie Niemiec było dobre i słuszne, a ponad 70 proc. Polaków deklaruje, że chciałby mieć w pracy kolegę Niemca i sąsiada tej narodowości. - To jest miarą sukcesu. To jest także miarą postępu czegoś, co może być specjalnością i Polski, i Niemiec - podkreślał prezydent.


Jak dodał, doświadczenia owej "technologii pojednania" możemy wykorzystywać w kontaktach z Rosją. Zaznaczył, że podpowiada ona, że pojednania należy dokonywać od dołu, a nie od góry. Tłumaczył, że ważna jest w tym kontekście wymiana młodzieży. Podkreślił, że wymiana między Polską a Niemcami zaowocowała w ciągu 20 lat 50 tys. wspólnych projektów, przez które przeszło dwa miliony młodych Polaków i Niemców.


- To jest ta masa krytyczna, to jest to źródło sukcesu pojednania. Na tym tle gest kanclerza Niemiec tu w Warszawie sprzed 40 lat dopiero dziś nabiera szczególnego sensu i znaczenia, które przemawia do polskiej solidarnościowej wyobraźni - stwierdził prezydent.

 

(PAP, inf. własna)
 

POPRZEDNIA 1, 2, 3,
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.