Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 7 grudnia 2010

Spotkanie Szefa Kancelarii Prezydenta z Sekretarzem Generalnym Organizacji Konferencji Islamskiej

Minister Jacek Michałowski spotkał się z Sekretarzem Generalnym Organizacji Konferencji Islamskiej Ekmeleddinem Ihsanoğlu

7 grudnia br. Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski spotkał się z Sekretarzem Generalnym Organizacji Konferencji Islamskiej Ekmeleddinem Ihsanoğlu, który przyjechał do Polski aby uczestniczyć w organizowanym w dniach 8-10 grudnia br. przez Organizację Konferencji Islamskiej oraz Najwyższe Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej seminarium pt. „Problemy i sytuacja muzułmanów w Europie Środkowej i Wschodniej: rzeczywistość i perspektywy.” Zobacz także: "Nie ma jednego wzorca patriotyzmu”


Wśród poruszonych podczas rozmowy ministra Michałowskiego z Sekretarzem Ihsanoğlu tematów znalazła się perspektywa dialogu międzykulturowego. Podkreślono uznanie dla aktywnej działalności skupiającej 57 państw Organizacji na rzecz promocji dialogu międzywyznaniowego oraz lepszego zrozumienia islamu przez świat Zachodu. Zwrócono również uwagę na wielowiekową tradycję tolerancji religijnej w Polsce, czego wyrazem jest trwałe miejsce społeczności muzułmańskiej - Tatarów w polskim społeczeństwie, zarówno w kontekście historycznym, jak i we współczesnych realiach. Wyrazem uznania dla zasług społeczności tatarskiej w Polsce było niedawne odsłonięcie Pomnika Tatara Rzeczypospolitej Polskiej w Gdańsku, z udziałem Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

 

Poleć znajomemu