Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 13 grudnia 2010

Prezydent przeciw używaniu terminu „polski obóz koncentracyjny”

Prezydent Bronisław Komorowski podpisuje petycję na iPadzie Prezesa Fundacji Kościuszkowskiej Alexa Storożyńskiego

Podczas wizyty w USA prezydent Bronisław Komorowski wyraził poparcie dla petycji Fundacji Kościuszkowskiej mającej na celu zaprzestanie używania terminu „polski obóz koncentracyjny” (oraz „polski obóz śmierci”) w mediach.

 

Termin powyższy jest sformułowaniem fałszywym, zniekształcającym historię i bezczeszczącym pamięć sześciu milionów Żydów pochodzących z dwudziestu siedmiu krajów, zamordowanych przez nazistowskie Niemcy w czasie II Wojny Światowej – czytamy w petycji, którą podpisało już ponad 153 tysiące osób, w tym były prezydent Lech Wałęsa, prof. Zbigniew Brzeziński, historyk Norman Davis, a także wielu polityków, ambasadorów i byłych więźniów Auschwitz.

 

Za pośrednictwem Fundacji Kościuszkowskiej do redakcji „The New York Times”,” The Wall Street Journal”,” The Washington Post” i „The Associated Press” trafi wniosek o zaprzestanie stosowania fałszujących historię terminów oraz o wprowadzenie poprawek do zbioru ogólnych określeń (tzw. stylebook) używanych przez dziennikarzy.

 

Prezydent poparł inicjatywę, składając elektroniczny podpis na ręce Prezesa Fundacji Kościuszkowskiej Alexa Storożyńskiego podczas kolacji w Blair House z wybitnymi uczonymi i prezesami firm amerykańskich.

 

Petycję można podpisać na stronie: http://www.thekf.org/events/news/petition/

 

Poleć znajomemu