Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 14 grudnia 2010

Prezydent o problemach mniejszości polskiej na Litwie

Prezydent Bronisław Komorowski

Prezydent Bronisław Komorowski wyraził we wtorek nadzieję, że Litwa podejmie "odważne decyzje" i rozwiąże istotne dla polskiej mniejszości kwestie, takie jak pisownia polskich nazwisk czy problem szkolnictwa.

Prezydent przypomniał we wtorek w rozmowie z Polsat News, że nie zostały zrealizowane wieloletnie obietnice różnych rządów i prezydentów litewskich, jeśli chodzi o rozwiązanie paru istotnych kwestii dla polskiej mniejszości na Litwie. - To jest problem pisowni nazwisk, to jest problem szkolnictwa, to jest problem także reprywatyzacji w okręgu wileńskim, a więc z uwzględnieniem ludności polskiej tam żyjącej - zaznaczył prezydent.

Zwrócił uwagę, że niedługo będziemy mieli 20. rocznicę traktatu polsko-litewskiego po zmianie ustroju i odzyskaniu wolności Polski i Litwy. - Trzeba będzie dokonać krytycznej oceny, co nam się udało z tego traktatu wykonać, a co niestety zostało tylko na papierze - podkreślił. Polsko-litewski "Traktat o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy" został podpisany 26 kwietnia 1994 roku w Wilnie przez prezydentów: Lecha Wałęsę i Algirdasa Brazauskasa.

- Nie może się powtórzyć sytuacja taka, która była udziałem mojego poprzednika, który dosłownie na parę dni przed śmiercią w Smoleńsku był w Wilnie z przyjacielską wizytą, chcąc zaznaczyć szczególną relację między Polską a Litwą i dosłownie w momencie, kiedy lądował jego samolot na lotnisku w Porubanku (...), a w tym samym czasie Sejmas litewski odrzucał ustawę o pisowni nazwisk polskich - mówił Bronisław Komorowski.

Prezydent podkreślił, że takie rzeczy nie mogą mieć miejsca, a państwo polskie nie może udawać, że tego zjawiska nie ma. - Natomiast jak to zrobić, żeby jednocześnie nie uronić czegoś, co jest wartością, a więc zdolności do współpracy w wielu strategicznie ważnych obszarach, gdzie jest wspólnota polsko-litewska, to jest sztuka dyplomacji. Mam nadzieję, że rząd potrafi tę dyplomację poprowadzić mądrze - zaznaczył Bronisław Komorowski.

- I mam nadzieję przede wszystkim, że strona litewska też jednak podejmie odważne decyzje o ważnych sprawach dla oczyszczenia relacji polsko-litewskich z niepotrzebnych napięć; po prostu rozwiązując w sposób przyzwoity, ale wcześniej przez siebie, przez stronę litewską zapowiadane kwestie mniejszości - dodał.

Prezydent zapewnił jednocześnie, nic się nie zmienia, jeśli chodzi o chęć współpracy z Litwą w sprawach bezpieczeństwa, sprawach NATO i UE. - Byliśmy i jesteśmy zaangażowani także w bezpieczeństwo Litwy, o czym władze litewskie doskonale wiedzą - powiedział. (PAP)

Pełny tekst wywiadu już niebawem na stronie www.prezydent.pl
 

Poleć znajomemu