Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 15 grudnia 2010

Prezydent: Polska powinna mieć paszport do strefy euro

Jak zaznaczył, celowo wybrał moment złożenia swojej inicjatywy, aby dać parlamentowi szansę "wykonania pracy, która by niewątpliwie wzmocniła polską pozycję przed przejęciem przez Polskę prezydencji w UE".


Prezydent pytany o niską frekwencję podczas debaty nad projektem zmian w konstytucji powiedział, że na tyle długo był parlamentarzystą i marszałkiem Sejmu, by widzieć już "o wiele mniej osób na sali podczas nie mniej ważnych debat".


- Wiem też, gdzie naprawdę koncentruje się praca Sejmu nad tego rodzaju projektami. To będzie komisja konstytucyjna (...) Myślę, że niedługo będziemy mieli odrębne spotkanie z prezydium, a być może i z całą komisją.

 

Tam się będzie toczyć prawdziwa praca. Tam też chciałbym skoncentrować prace nad czymś, co chyba jest nam wszystkim bardzo potrzebne, nad umiejętnością toczenia dialogu, rozmowy o sprawach najważniejszych dla Polski - podkreślił Bronisław Komorowski.


Prezydent powiedział, że przedstawił swój projekt "w głębokim przekonaniu, że należy podjąć próbę rozstrzygnięcia tych kwestii zmian w konstytucji, które można przeprowadzić bez ostrej kontrowersji politycznej".


- Uważam, że tędy wiedzie droga do konstruktywnych zmian, a nie awantury politycznej - mówił. Zapowiedział, że będzie namawiał sejmową komisję zajmującą się propozycjami zmian w konstytucji, "aby zajęła się tymi kwestiami, które mogą dać pożytek państwu polskiemu, na przykład ze względu na zbliżającą się polską prezydencję w UE, a nie tymi sprawami, które mogą być tylko i wyłącznie źródłem kontrowersji".


- Mam nadzieję, że parlament i kluby i koła parlamentarne przyjmą moją ofertę wspólnej pracy nad tym, co nie powinno i nie musi być źródłem kontrowersji politycznych, może być przykładem na zgodną współpracę w interesie państwa polskiego. Proponuję Polskę w Europie" - powiedział Bronisław Komorowski.


Zaznaczył, że podczas spotkania z szefami klubów wyraził nadzieję, że posłowie nie będą toczyć wokół projektu sporów politycznych, czy partyjnych. Z myślą o tym - podkreślił - skierował go do prac w Sejmie po wyborach samorządowych, a "ze sporą odległością do wyborów parlamentarnych".


- Jestem otwarty na propozycje innych środowisk, liczę, że każde z tych środowisk coś twórczo wniesie do tego projektu - powiedział. (PAP)
 

Poleć znajomemu