Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 20 grudnia 2010

Prezydent Komorowski o strategii UE wobec Białorusi

Prezydent Bronisław Komorowski

Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że wydarzenia na Białorusi są sygnałem "dla wielu krajów Unii Europejskiej o konieczności ponownego przeanalizowania strategii UE wobec Białorusi". Zapowiedział, że poprosi szefa MSZ Radosława Sikorskiego o działania na forum Unii w tej kwestii.

 

W niedzielnych wyborach prezydent Alaksandr Łukaszenka zdobył niemal 80 proc. głosów. Opozycja zakwestionowała wyniki wyborów. Według doniesień agencyjnych siedmiu opozycyjnych kandydatów zatrzymano w nocy z niedzieli na poniedziałek po rozpędzeniu przez białoruską milicję wielotysięcznej manifestacji, która odbyła się po wyborach w Mińsku.

 

- Będę prosił ministra Sikorskiego, aby zechciał w tej chwili aktywnie zachęcać Unię Europejską, być może na poziomie ministrów spraw zagranicznych, do opracowania wspólnych zasad, strategii, postępowania wobec Białorusi po wyborach - zapowiedział prezydent.

 

Przypomniał, że Sikorski, razem z szefem niemieckiej dyplomacji Guido Westerwellem, był na początku listopada na Białorusi, co miało podkreślić pewną jedność poglądów na sprawy białoruskie, pewnie także jedność nadziei całej UE.

 

Prezydent, dopytywany, czy nie należałoby wprowadzić sankcji wobec reżimu Łukaszenki, odpowiedział: "trudno mówić ‘hop’ zanim się przeskoczy, to znaczy najpierw musi być wykonana praca na poziomie ministerstw spraw zagranicznych całej Unii Europejskiej, dopiero potem warto ogłaszać, jaka to ma być strategia".

 

- Ale wydaje mi się, że wizyta polskiego ministra i ministra spraw zagranicznych Niemiec (na Białorusi) to jest w jakiejś mierze zapowiedź jednolitej polityki UE w kwestiach Białorusi, ja tak na to patrzę - powiedział Bronisław Komorowski.

 

To m.in. jest pewne uniknięcie tego, co miało miejsce wcześniej, takie pewne wyścigi, w których chciały uczestniczyć niektóre kraje sąsiadujące z Białorusią, z góry zakładając pozytywny rozwój wydarzeń, jeśli chodzi o poziom demokracji na Białorusi - powiedział.

 

W ocenie prezydenta, obecnie nadszedł moment refleksji i wypracowania wspólnej strategii Unii jako całości.

 

Odnosząc się do sytuacji na Białorusi prezydent powiedział, parafrazując tytuł książki Ericha Marii Remarque'a: "na Białorusi czy na Wschodzie - bez zmian".

 

- Mimo jakichś nadziei związanych z postępem procesu demokratyzacji mamy do czynienia z przykrym spektaklem zaostrzania konfliktu wewnętrznego, sam fakt pobicia do nieprzytomności lidera opozycji, głównego konkurenta w wyborach prezydenckich jest sygnałem niezwykle niepokojącym - powiedział Bronisław Komorowski. Jak dodał, ten fakt zasługuje na jak największe wyrazy obaw i potępienie.

 

- Według mnie, to jest sygnał dla wielu krajów Unii Europejskiej o konieczności ponownego przeanalizowania strategii UE wobec Białorusi - powiedział prezydent.

 

Bronisław Komorowski zaznaczył, że Polska wnosi istotny wkład w wykorzystywanie podstawowego narzędzia UE w kwestii polityki wschodniej, w tym wobec Białorusi, czyli Partnerstwa Wschodniego.

 

- Polska i inne kraje zaangażowane w Partnerstwo Wschodnie powinny wykonać również w tej chwili wysiłek na rzecz określenia być może drugiej strony tego medalu, czyli wspólnej polityki UE w obliczu tego rodzaju naruszeń zasad, jak na przykład użycie siły przeciw demonstrantom, pobicie lidera opozycji demokratycznej - podkreślił.(PAP)

 

Poleć znajomemu