Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 19 stycznia 2011

Prezydent podpisał Kodeks wyborczy

Prezydent Bronisław Komorowski

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w środę Kodeks wyborczy wprowadzający m.in. jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach do Senatu. Prezydencki minister Olgierd Dziekoński powiedział, że prezydent przedstawi niebawem projekt dotyczący okręgów jednomandatowych w wyborach samorządowych.

 

Kodeks wyborczy podpisany przez prezydenta wprowadza jednomandatowe okręgi w wyborach radnych we wszystkich gminach bez względu na liczbę mieszkańców, poza miastami na prawach powiatu.

 

Z kolei prezydencka propozycja - jak zapowiedział minister Dziekoński - zakładać będzie wprowadzenie okręgów jednomandatowych radnych także w miastach na prawach powiatu i powiatach. Prezydent chce - podkreślił minister - by jego propozycja stała się przedmiotem szerszej refleksji wszystkich sił politycznych w Polsce przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

 

Podpisany przez Bronisława Komorowskiego Kodeks przewiduje możliwość dwudniowego głosowania, które - w myśl nowych przepisów - ma charakter fakultatywny. O tym, czy wybory będą trwały jeden czy dwa dni, zdecyduje osoba je zarządzająca, czyli np. w przypadku wyborów samorządowych będzie to premier, prezydenckich - marszałek Sejmu, parlamentarnych - prezydent.

 

Nowe przepisy regulują również kwestie parytetów na listach wyborczych. Przewidują, że nie mniej niż 35 proc. kobiet i nie mniej niż 35 proc. mężczyzn musi znaleźć się na liście wyborczej, aby została ona zarejestrowana. Kodeks wprowadza także nowe godziny głosowania we wszystkich rodzajach wyborów; lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7-21.
(PAP)

Poleć znajomemu