Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 21 stycznia 2011

Prezydent: jestem przed konsultacjami ws. terminu wyborów parlamentarnych

Prezydent Bronisław Komorowski

Prezydent Bronisław Komorowski, pytany o termin wyborów parlamentarnych, odpowiedział, że jest "przed zebraniem zarówno opinii prawnych, jak i przed uruchomieniem procesu konsultacji" w tej sprawie.


- Ważna będzie na przykład informacja od rządu na temat kalendarza działań, zaangażowania Polski w ramach prezydencji unijnej, bo to też może mieć istotny wpływ na kalendarz polityczny - powiedział Bronisław Komorowski.


- Jestem przed zebraniem zarówno opinii prawnych, jak i przed uruchomieniem procesu konsultacji z zainteresowanymi instytucjami i środowiskami - podkreślił prezydent.

 

W czwartek zarząd krajowy PO zaaprobował zaproponowany przez premiera Donalda Tuska wstępny termin wyborów parlamentarnych - 23 października.

 

Pierwsze posiedzenie Sejmu obecnej kadencji rozpoczęło się 5 listopada 2007 r.


Zgodnie z konstytucją wybory parlamentarne zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając wybory na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu.

 

(PAP)
 

Poleć znajomemu