Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 27 stycznia 2011

W poniedziałek do Sejmu trafi prezydencki projekt ws. emerytów

W poniedziałek do Sejmu trafić ma prezydencki projekt zmian w ustawie o emeryturach i rentach; będzie w nim mowa o ponownym wyliczaniu emerytur tym osobom, które by kontynuować pracę, zdecydują się na ich zawieszenie - poinformowała w czwartek prezydencka minister Irena Wóycicka.

 

Minister powiedziała również, że na przełomie lutego i marca rozpocznie się zapowiedziana przez prezydenta debata publiczna o systemie emerytalnym, a jednym z jej elementów będzie dyskusja nad zasadami łączenia pracy z emeryturą.

 

Pod koniec grudnia prezydent podpisał ustawę o finansach publicznych; jeden z jej przepisów mówi o tym, że osoby, które po przejściu na emeryturę pozostały na etacie w dotychczasowej firmie, bez rozwiązania umowy, będą musiały teraz wybrać pomiędzy emeryturą a pensją. Osoba pracująca, która chce jednocześnie pobierać emeryturę i pensję, musi przynajmniej na jeden dzień rozwiązać stosunek pracy.

 

- Prezydent zamierza przesłać do Sejmu projekt zmian w ustawie o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych w najbliższy poniedziałek - poinformowała minister Wóycicka. Jak zaznaczyła, celem projektu "jest ochrona praw emerytalnych tych osób, które w wyniku nowej sytuacji związanej ze zmianą przepisów mogą stracić na wysokości emerytury".

 

- Osoby, które przeszły na emeryturę, kontynuując zatrudnienie u tego samego pracodawcy, a po wejściu w życie nowych przepisów zdecydują się zawiesić emeryturę, aby nadal pracować, będą mogły ponownie przeliczyć emeryturę po ustaniu zatrudnienia - tłumaczyła minister.

 

Jak przekonywała, takie rozwiązanie "umożliwi naprawę niekorzystnych skutków decyzji osób, które zamierzały kontynuować zatrudnienie, ale złożyły wniosek o emeryturę, nie zwalniając się z pracy, gdyż pozwalało na to prawo".

 

Według Ireny Wóycickiej "w świetle nowych przepisów, osoby te podjęłyby zapewne decyzję o kontynuowaniu zatrudnienia, a wniosek o emeryturę złożyłyby dopiero po podjęciu decyzji o zakończeniu aktywności zawodowej - wtedy ich emerytura byłaby zdecydowanie wyższa".

 

Minister przypomniała, że prezydent Komorowski "planuje przeprowadzenie dyskusji nad zasadami łączenia pracy z emeryturą w ramach debaty dotyczącej systemu emerytalnego".

 

- Zdaniem prezydenta niezbędne jest uzgodnienie, na jakiej zasadzie można łączyć pracę z emeryturą, tak aby przyjęte rozwiązania były stabilne i zmiany przepisów nie zaskakiwały emerytów. Dyskusja ta będzie jednym z tematów planowanej debaty o systemie emerytalnym, której rozpoczęcie planowane jest na przełom lutego i marca - zapowiedziała minister Wóycicka.

 

(PAP)

Poleć znajomemu