Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 31 stycznia 2011

Prezydent zainaugurował obchody 20. rocznicy powołania BBN

Prezydent zainaugurował obchody 20. rocznicy powołania BBN
Prezydent RP Bronisław Komorowski
Szef BBN Stanisław Koziej
Obchody 20. rocznicy powołania BBN

W poniedziałek, 31 stycznia 2011 roku, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego obchodzi swoje 20-lecie. Z tej okazji, w Pałacu Prezydenckim, została zorganizowana konferencja pt. „Bezpieczeństwo narodowe Rzeczypospolitej Polskiej na przełomie wieków: doświadczenia Biura Bezpieczeństwa Narodowego i strategiczne wyzwania”.
 

Konferencja rozpoczęła się o godz. 10 wystąpieniem Prezydenta RP i Szefa BBN. W swoim przesłaniu Bronisław Komorowski przypomniał historię powstania BBN oraz jego wkład w realizację nie tylko wzniosłych i dalekosiężnych celów, ale także współuczestnictwo w rozwiązywaniu wielu trudnych sytuacji wewnętrznych kraju. Prezydent zaznaczył ponadto, że BBN kontynuując wszystko co najlepsze z 20-lecia podejmuje jakościowo nowe wyzwanie w postaci Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego.

 

- Biuro Bezpieczeństwa Narodowego musi wybiegać myśleniem do przodu, reagować na bieżące zagrożenia i prognozować przyszłe - mówił prezydent Bronisław Komorowski.

 

Według prezydenta, Biuro powinno być instytucją w mniejszym stopniu zajmującą się bieżącą polityką, a w większym - analizą strategiczną, badaniem zagrożeń (wymienił sferę bezpieczeństwa energetycznego i zagrożenie cyberatakami), a także wyciąganiem wniosków na przyszłość. Jak podkreślił Bronisław Komorowski, taką rolę pełniło BBN w czasie powodzi z 1997 r. i taką też rolę powierzono mu przy badaniu katastrofy smoleńskiej - gdy BBN opracowało zestaw zaleceń dotyczących transportu VIP.

 

Prezydent podkreślił, że udział w konferencji oraz w Strategicznym Przeglądzie Bezpieczeństwa Narodowego wszystkich byłych szefów BBN oraz innych osób kierujących tą instytucją wykazuje, że o bezpieczeństwie nie tylko warto, ale i można rozmawiać ponad wszelkimi podziałami. Może to stanowić dobry przykład naśladowania w innych dziedzinach funkcjonowania państwa.


W obchodach 20-lecia BBN uczestniczyli m.in. przedstawiciele rządu i parlamentu, byli szefowie i kierownictwo Biura, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Raisa Bohatyriowa, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołaj Patruszew, były minister obrony Niemiec Volker Rühe, a także ambasadorowie i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego w Polsce, wybitni analitycy i eksperci, politycy, wojskowi i naukowcy związani z tą instytucją.


Zorganizowaniu przez BBN konferencji nie przyświecał jedynie cel zaznaczenia i upamiętnienia 20. rocznicy powstania Biura. Ta okoliczność potraktowana została jako okazja do refleksji nad bezpieczeństwem narodowym i dyskusji na temat wyzwań przeszłości i przyszłości.

 

1, 2, NASTĘPNA
Poleć znajomemu