Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 31 stycznia 2011

"Prezydencki projekt zmiany ustawy o emeryturach i rentach z FUS już gotowy"

Prezydencki projekt zmian w ustawie o emeryturach i rentach ma na celu naprawienie krzywd tym osobom, które mogły podjąć błędne decyzje w sprawie swoich emerytur - tłumaczyła w poniedziałek prezydencka minister Irena Wóycicka.


Jak zaznaczyła, projekt jest już gotowy. Jest w nim mowa o ponownym wyliczaniu emerytur tym osobom, które by kontynuować pracę, zdecydują się na ich zawieszenie.


Pod koniec grudnia prezydent podpisał ustawę o finansach publicznych; jeden z jej przepisów mówi o tym, że osoby, które po przejściu na emeryturę pozostały na etacie w dotychczasowej firmie, bez rozwiązania umowy, będą musiały teraz wybrać pomiędzy emeryturą a pensją. Osoba pracująca, która chce jednocześnie pobierać emeryturę i pensję, musi przynajmniej na jeden dzień rozwiązać stosunek pracy.


Jak zaznaczyła minister Wóycicka, prezydencki projekt "naprawia krzywdy, wyrównuje straty związane z decyzją, której interpretacja zmieniła się na skutek zmian (przepisów)". Pozwala on na ponowne wyliczanie emerytury osób, które zawieszą swoje emerytury w momencie, kiedy ostatecznie rozwiążą umowę o pracę.


- Liczę, że parlament przyjmie tę ustawę, bo za nią stoją silne argumenty - tu chodzi o wyrównanie pewnych strat, które mogły ponieść osoby, na skutek decyzji, które podejmowały nie mając świadomości, jakie prawo będzie za dwa lata - tłumaczyła Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.


W pierwszej połowie stycznia minister Wóycicka zapowiedziała, że prezydencki projekt będzie mówił o ponownym wyliczaniu emerytur tym osobom, które by kontynuować pracę, zdecydują się na ich zawieszenie.

 

(PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu