Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 6 lutego 2011

Prof. Nałęcz o obchodach 71. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

3 kwietnia prezydent Bronisław Komorowski wraz z rodzinami katyńskimi uda się do Katynia na obchody 71. rocznicy zbrodni na polskich oficerach – poinformował w niedzielę PAP doradca prezydenta prof. Tomasz Nałęcz.

 

Dodał, że w porozumieniu z przedstawicielami rodzin trwają ustalenia dotyczące tego wyjazdu.


- Katastrofa smoleńska miała miejsce, dlatego że prezydent RP i bardzo wielu Polaków chciało być w Katyniu, żeby upamiętnić rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Dramat katastrofy smoleńskiej przysłonił tamte obchody i praktycznie od 10 kwietnia nie było już mowy o tych obchodach. One były zaplanowane na kilka tygodni – powiedział PAP prof. Nałęcz.


- Dlatego prezydent chcąc też zadośćuczynić pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej (...) - też dla wypełnienia tej misji katyńskiej przerwanej katastrofą smoleńską - na prośbę rodzin ofiar zbrodni katyńskiej chce razem z rodzinami jechać do Katynia – powiedział doradca prezydenta.


Tomasz Nałęcz podkreślił, że 3 kwietnia dla Zbrodni Katyńskiej jest datą symboliczną. - Tego dnia pierwsze ofiary zostały przewiezione do lasu katyńskiego i miały miejsce pierwsze egzekucje – powiedział.

 

(PAP)

 

Poleć znajomemu