Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 6 lutego 2011

Prezydent o odbudowywaniu Trójkąta Weimarskiego

Prezydenci Polski i Francji (Paryż, 2 września 2010 roku)

Po ponad czterech latach trzeba odbudować kontakty głów państw w ramach Trójkąta Weimarskiego: Polski, Francji i Niemiec – powiedział prezydent Bronisław Komorowski w wywiadzie dla Polskiego Radia. Uznał za błąd zaniechanie tych spotkań w poprzednich latach.


W poniedziałek w Wilanowie z prezydentem Komorowskim mają się spotkać prezydent Francji Nicolas Sarkozy i kanclerz Niemiec Angela Merkel. Do poprzedniego spotkania na takim szczeblu, jak poniedziałkowe w Wilanowie, doszło w grudniu 2006 r. Zobacz także: Wywiad prezydenta pół roku po zaprzysiężeniu


- Strona polska popełniła poważny błąd, trochę unosząc się prestiżowo z powodu artykułów w satyrycznej prasie niemieckiej. Na nasze nieszczęście została zerwana praktyka regularnych spotkań głów państw w ramach Trójkąta Weimarskiego - powiedział prezydent Komorowski w niedzielę w wywiadzie dla radiowej Jedynki.


Prezydent Komorowski pytany o cele poniedziałkowego spotkania, powiedział: „Pierwszym celem jest odbudowanie tego Trójkąta". - Pełniąc funkcję marszałka Sejmu doprowadziłem do Trójkąta w wymiarze marszałków parlamentów. Jest też Trójkąt ministrów spraw zagranicznych i obrony narodowej - podkreślił.


W ocenie prezydenta obecnie Trójkąt "w wydaniu głów państw" ma szczególne uzasadnienie ze względu na zbliżającą się prezydencję Polski w UE, by pozyskać najważniejsze państwa europejskie, a potem wszystkie kraje UE do polskich priorytetów tej prezydencji. - Moim zadaniem jest poruszenie kwestii związanych z integracją w obszarze bezpieczeństwa i obronności - powiedział.


- Drugi powód spotkania to daleko idąca niejasność, co do przyszłości samej Unii, zasad kierowania nią - powiedział. Przypomniał, że toczy się dyskusja o "twardym rdzeniu" w UE, którym miałaby być strefa euro. Polska nie należy do niej, ale – mówił prezydent - "chcemy mieć wpływ na to, co się będzie działo w UE". - Jeżeli powstają inicjatywy zmierzające do innego uporządkowania krajów strefy euro (..) to tym większe znaczenie mają nasze kontakty z liczącymi się krajami europejskimi - dodał.


Prezydent chce zaproponować w Wilanowie konkretną współpracę pomiędzy Polską, Francją i Niemcami w dziedzinie naukowo-technicznej. Chcemy dzisiaj odnajdywać dla siebie miejsce w procesie integracji europejskiej, m.in. w obszarze nauki - mówił. - Jeśli są obecnie instytuty francusko-niemieckie, to można sobie wyobrazić - a ja zamierzam w poniedziałek w Wilanowie (...) podjąć konkretne działania - by przekształcić taki instytut w placówkę francusko-niemiecko-polską - powiedział.


Według prezydenta na początek takie działania można sobie wyobrazić co najmniej w paru obszarach. W ocenie Bronisława Komorowskiego zyska to aprobatę przywódców Francji i Niemiec. - Tutaj nie ma sprzecznych interesów, tu jest wspólny interes polegający na pogłębieniu integracji europejskiej w dostępnych dla nas obszarach oraz integracji francusko-niemiecko-polskiej - zaznaczył.


Trójkąt Weimarski został powołany przez ministrów spraw zagranicznych w 1991 roku w celu rozwoju współpracy między Polską, Niemcami i Francją.(PAP)

 

Poleć znajomemu