Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 7 lutego 2011

"Trójkąt Weimarski funkcjonuje na wielu poziomach"

Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Wilanowie z udziałem Prezydentów Polski, Francji i kanclerz Niemiec   |   Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Wilanowie z udziałem Prezydentów Polski, Francji i kanclerz Niemiec Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Wilanowie z udziałem Prezydentów Polski, Francji i kanclerz Niemiec Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Wilanowie z udziałem Prezydentów Polski, Francji i kanclerz Niemiec Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Wilanowie z udziałem Prezydentów Polski, Francji i kanclerz Niemiec Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Wilanowie z udziałem Prezydentów Polski, Francji i kanclerz Niemiec Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Wilanowie z udziałem Prezydentów Polski, Francji i kanclerz Niemiec Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Wilanowie z udziałem Prezydentów Polski, Francji i kanclerz Niemiec Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Wilanowie z udziałem Prezydentów Polski, Francji i kanclerz Niemiec Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Wilanowie z udziałem Prezydentów Polski, Francji i kanclerz Niemiec Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Wilanowie z udziałem Prezydentów Polski, Francji i kanclerz Niemiec Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Wilanowie z udziałem Prezydentów Polski, Francji i kanclerz Niemiec Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Wilanowie z udziałem Prezydentów Polski, Francji i kanclerz Niemiec Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Wilanowie z udziałem Prezydentów Polski, Francji i kanclerz Niemiec Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Wilanowie z udziałem Prezydentów Polski, Francji i kanclerz Niemiec Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Wilanowie z udziałem Prezydentów Polski, Francji i kanclerz Niemiec Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Wilanowie z udziałem Prezydentów Polski, Francji i kanclerz Niemiec Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Wilanowie z udziałem Prezydentów Polski, Francji i kanclerz Niemiec Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Wilanowie z udziałem Prezydentów Polski, Francji i kanclerz Niemiec Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Wilanowie z udziałem Prezydentów Polski, Francji i kanclerz Niemiec Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Wilanowie z udziałem Prezydentów Polski, Francji i kanclerz Niemiec

Od uroczystego powitania na dziedzińcu Pałacu w Wilanowie w poniedziałek w Warszawie rozpoczął się szczyt Trójkąta Weimarskiego. Wzięli w nim udział prezydenci Polski i Francji: Bronisław Komorowski i Nicolas Sarkozy oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel. Podczas uroczystości odegrano hymny narodowe Francji, Niemiec i Polski.

 

Spotkanie na poziomie prezydencko-kanclerskim odbyło się po ponad czteroletniej przerwie. Przywódcy Polski, Francji i Niemiec rozmawiali m.in. o polskiej prezydencji w UE i europejskiej polityce obronności.

 

- Chciałbym wyrazić satysfakcję z tego, że wspólnym wysiłkiem udaje się wzmocnić współpracę polsko-niemiecko-francuską w ramach Trójkąta Weimarskiego - oświadczył Bronisław Komorowski na wspólnej konferencji prasowej z przywódcami Francji i Niemiec.

 

W podobnym tonie wypowiadali się Angela Merkel i Nicolas Sarkozy. - Bardzo chętnie przybyliśmy tutaj, aby omówić te sprawy, które łączą nasze państwa, to jest pogłębienie współpracy w łonie Unii Europejskiej, pogłębienie kontaktu z naszymi sąsiadami - mówiła kanclerz Niemiec.

 

Zapewniła, że jej kraj będzie wspierać Polskę podczas naszej prezydencji w UE, która rozpocznie się w drugiej połowie 2011 roku. W tym kontekście zwróciła uwagę na jeden z polskich priorytetów, który dotyczy rozwoju projektu Partnerstwa Wschodniego.

 

Bronisław Komorowski poinformował, że podczas spotkania omawiane były sprawy związane z walką z kryzysem w UE, a także priorytety naszego przewodnictwa w UE ze szczególnym uwzględnieniem polityki bezpieczeństwa i obrony. - Polska konsekwentnie opowiada się za pogłębieniem tej polityki - oświadczył prezydent Komorowski.

 

Pytany, czy za polskiej prezydencji w Unii zostanie zorganizowane spotkanie prezydentów Trójkąta Weimarskiego z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem powiedział, że "byłoby ze wszech miar wskazane". - To jest pytanie o postęp w zakresie współpracy Rosji i UE jako całości, pewnie - w jakiejś mierze - także pytanie o rozwój współpracy dialogu polsko-rosyjskiego - odpowiedział polski prezydent.

 

Prezydent Sarkozy, który zabrał głos po nim, powiedział, że jego zdaniem "podejście prezydenta Komorowskiego do Rosji jest bardzo inteligentne i odważne". - Wszystkie te działania, które pozwolą zrozumieć, że zimna wojna się skończyła, będą odbierane pozytywnie. Jeśli takie spotkanie, w takim właśnie formacie miałoby się w przyszłości odbyć, to Francja z ogromną przyjemnością będzie w nim uczestniczyć - dodał prezydent Francji.

 

1, 2, NASTĘPNA
Poleć znajomemu