Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 10 lutego 2011

Para Prezydencka na gali wręczenia nagród św. Kamila

Gala wręczenia nagród św. Kamila z udziałem Pary Prezydenckiej   |   Gala wręczenia nagród św. Kamila z udziałem Pary Prezydenckiej Gala wręczenia nagród św. Kamila z udziałem Pary Prezydenckiej Gala wręczenia nagród św. Kamila z udziałem Pary Prezydenckiej Gala wręczenia nagród św. Kamila z udziałem Pary Prezydenckiej Gala wręczenia nagród św. Kamila z udziałem Pary Prezydenckiej Gala wręczenia nagród św. Kamila z udziałem Pary Prezydenckiej Gala wręczenia nagród św. Kamila z udziałem Pary Prezydenckiej Gala wręczenia nagród św. Kamila z udziałem Pary Prezydenckiej Gala wręczenia nagród św. Kamila z udziałem Pary Prezydenckiej Gala wręczenia nagród św. Kamila z udziałem Pary Prezydenckiej Gala wręczenia nagród św. Kamila z udziałem Pary Prezydenckiej Gala wręczenia nagród św. Kamila z udziałem Pary Prezydenckiej Gala wręczenia nagród św. Kamila z udziałem Pary Prezydenckiej Gala wręczenia nagród św. Kamila z udziałem Pary Prezydenckiej Gala wręczenia nagród św. Kamila z udziałem Pary Prezydenckiej

Można znajdować radość życia w służbie innym, znajdującym się w potrzebie - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który wraz z Małżonką uczestniczył w czwartkowej w gali wręczenia nagród św. Kamila z okazji Światowego Dnia Chorego.

 

Uroczystość, podczas której wręczono nagrody Św. Kamila przyznawane za szczególne osiągnięcia w różnych obszarach działalności medycznej i upowszechnianie edukacji zdrowotnej, odbyła się w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Janiny i Zbigniewa Porczyńskich.

 

- Można znajdować radość życia w służbie innym (...) niosąc pomoc innym, znajdującym się w potrzebie - mówił podczas uroczystości prezydent Komorowski. - To jest wielka lekcja, że można szukać radości i sensu życia radząc sobie z bólem, chorobą i nieszczęściem.

 

Prezydent, zwracając się do laureatów nagród powiedział: "Jestem zadowolony, że mogę dzisiaj podziękować wszystkim, którzy budują tę wrażliwość, bez której wszelki postęp medyczny i służby zdrowia nie dałby efektu". I dodał: "Dziękuję tym wszystkim, którzy budują tę wrażliwość, która sprawia, że żaden człowiek nie jest samotny w swoim cierpieniu".

 

Nagrodę Św. Kamila w kategorii "Instytucje, stowarzyszenia i organizacje będące wzorem opieki nad chorymi i ich rodzinami" otrzymała Fundacja Urszuli Jaworskiej za "prekursorskie działania w tworzeniu rejestru dawców szpiku oraz realizację społecznych akcji edukacyjnych". Wyróżnienia wręczono Fundacji Rak'n'Roll. Wygraj Życie! za "nowatorskie działania dla dobra kobiet w ciąży walczących z rakiem oraz skuteczność w dążeniu do wyznaczonych celów" oraz Fundacji Mam Marzenie za "skuteczne spełnianie najskrytszych marzeń chorych dzieci oraz upowszechnianie idei wolontariatu".

 

W kategorii "Pracownicy służby zdrowia z pasją realizujący swoją misję dla dobra chorych i cierpiących" nagrodzono dr hab. Małgorzatę Bakę-Ostrowską za "wieloletnie zaangażowanie w tworzenie i wdrażanie w Polsce światowych standardów w zakresie urologii dziecięcej oraz godną naśladowania postawę w służbie dla dobra chorych". Wyróżniono zaś prof. Andrzeja Kaszubę za "szlachetną postawę lekarza oraz walkę o godne życie polskich pacjentów" i Grażynę Bąkowską za "codzienny trud, ofiarną służbę i godną naśladowania postawę pielęgniarki wobec cierpiących dzieci i ich rodzin".

 

Nagrodę w kategorii "Środki publicznego przekazu promujące edukację zdrowotną i społeczną" przyznano Elżbiecie Byszewskiej za "profesjonalizm warsztatu dziennikarskiego, redakcję telewizyjnych programów o zdrowiu oraz osobisty wkład w kształtowaniu prozdrowotnych zachowań Polaków". Wyróżnienia odebrali Małgorzata Kownacka za "niezliczoną ilość rzetelnych radiowych audycji o zdrowiu Polaków oraz osobiste wieloletnie zaangażowanie w upowszechnianie edukacji zdrowotnej" i Paweł Walewski za "umiejętność połączenia zawodu lekarza z dziennikarską pasją, społeczną wrażliwość oraz wyjątkowo interesującą redakcję tekstów o problemach zdrowotnych".

 

Nagrody specjalne otrzymali ks. Józef Jachimczak za "godną naśladowania nieskazitelną postawę kapłana-duszpasterza chorych oraz nieoceniony wkład w rozwój duszpasterstwa służby zdrowia w Polsce", prof. Marian Zembala za "ofiarną służbę dla dobra pacjentów z chorobami serca, szlachetną postawę lekarza oraz całokształt dorobku naukowego", Elżbieta Kozik za "życzliwość i serce okazywane potrzebującym pomocy oraz wieloletnie zaangażowanie w realizację projektów dla dobra chorych kobiet" i Sławomir Zagórski za "profesjonalizm warsztatu dziennikarskiego, wieloletni osobisty i twórczy wkład w edukację zdrowotną oraz szczególną wrażliwość na los chorych".

 

Nagrodę Św. Kamila, patrona chorych i pracowników służby zdrowia, ustanowiono w 2007 r. z inicjatywy Zakonu Posługujących Chorym oraz Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Jest przyznawana co roku z okazji Światowego Dnia Chorego. Święto jest obchodzone w kościele katolickim 11 lutego jako wspomnienie pierwszego objawienie Maryi w Lourdes.(PAP)

Poleć znajomemu