Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 16 lutego 2011

Min. Nowak o konsultacjach prezydenta ws. terminu wyborów

Tagi:
wybory

Prezydent Bronisław Komorowski pod koniec lutego zamierza odbyć konsultacje w sprawie terminu wyborów parlamentarnych m.in. z rządem, partiami, PKW i organizacjami pozarządowymi, a zapewne na początku marca poinformuje o ich dacie - powiedział prezydencki minister Sławomir Nowak w "Salonie Politycznym Trójki".


- Pan prezydent, po stosownych konsultacjach z Państwową Komisją Wyborczą, ze stronnictwami parlamentarnymi, z rządem, ale też z organizacjami pozarządowymi, które zajmują się kampanią profrekwencyjną, podejmie decyzję (o terminie wyborów), ale konstytucja jest dosyć jasna w tym względzie - powiedział minister Nowak w środę rano w radiowej Trójce.


Podkreślił, że zgodnie z konstytucją prezydent dopiero w sierpniu podejmie formalną decyzję związaną z podpisaniem aktu prawnego ws. terminu wyborów parlamentarnych. Natomiast informacja o wyznaczeniu terminu wyborów będzie podana "dużo, dużo wcześniej". - Myślę, że początek marca to będzie ten czas, kiedy prezydent ogłosi tę decyzję – powiedział Sławomir Nowak. Zobacz także: Prezydent rozpocznie konsultacje ws. wyborów od PKW


Pytany, czy tylko październikowy termin wyborów wchodzi w grę, prezydencki minister odparł: "raczej tak". Zaznaczył jednak, że prezydent przy podejmowaniu decyzji chce przede wszystkim uwzględnić kalendarz polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej (druga połowa 2011 roku), tak żeby wybory w Polsce nie nakładały się na jakieś wydarzenie związane z prezydencją.

 

Minister Nowak dodał, że możliwa jest również opcja wyborów dwudniowych. – Mamy dobre doświadczenie z dwudniowym referendum w sprawie członkostwa w UE. Takie wybory zawsze podnoszą frekwencję – powiedział minister.


- Stąd opinia rządu będzie - myślę - bardzo ważna w tej kwestii - podkreślił prezydencki minister.

 

(PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu