Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 17 lutego 2011

Prezydent: Dziękuję Tatarom polskim i polskim muzułmanom

Spotkanie Prezydenta RP i Pierwszej Damy ze społecznością muzułmańską i tatarską   |   Spotkanie Prezydenta RP i Pierwszej Damy ze społecznością muzułmańską i tatarską Spotkanie Prezydenta RP i Pierwszej Damy ze społecznością muzułmańską i tatarską Spotkanie Prezydenta RP i Pierwszej Damy ze społecznością muzułmańską i tatarską Spotkanie Prezydenta RP i Pierwszej Damy ze społecznością muzułmańską i tatarską Spotkanie Prezydenta RP i Pierwszej Damy ze społecznością muzułmańską i tatarską Spotkanie Prezydenta RP i Pierwszej Damy ze społecznością muzułmańską i tatarską Spotkanie Prezydenta RP i Pierwszej Damy ze społecznością muzułmańską i tatarską Spotkanie Prezydenta RP i Pierwszej Damy ze społecznością muzułmańską i tatarską Spotkanie Prezydenta RP i Pierwszej Damy ze społecznością muzułmańską i tatarską Spotkanie Prezydenta RP i Pierwszej Damy ze społecznością muzułmańską i tatarską Spotkanie Prezydenta RP i Pierwszej Damy ze społecznością muzułmańską i tatarską Spotkanie Prezydenta RP i Pierwszej Damy ze społecznością muzułmańską i tatarską

Prezydent RP Bronisław Komorowski z okazji 85-lecia Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP odznaczył w czwartek pięć osób zasłużonych dla społeczności muzułmańskiej w Polsce oraz dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego. 100-letniego działacza Związku imama Mustafę (Stefana) Jasińskiego - Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - i szefa Związku muftiego Tomasza Miśkiewicza - Złotym Krzyżem Zasługi. Pośmiertnie odznaczeni zostali: Aleksander Chalecki (Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski) oraz Bekir Jakubowski i Ali Ismail Woronowicz (Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski). Zobacz także: Prezydent odznaczył osoby zasłużone na rzecz muzułmanów w Polsce "Nie ma jednego wzorca patriotyzmu”

 

W uroczystym spotkaniu w Pałacu Prezydenckim wzięło udział ok. stu osób, w tym przedstawiciele gmin muzułmańskich i duchowni.

 

Prezydent Komorowski w swoim wystąpieniu podkreślił, że odznaczeni to osoby zasłużone dla tradycji świata muzułmańskiego w Polsce i tradycji polskich Tatarów. Zaznaczył, że wręczenie odznaczeń - to przypomnienie wielkości kresów dawnej Rzeczpospolitej, kiedy - jak mówił - świat muzułmański był cząstką krajobrazu religijnego i cząstką tradycji i obyczajowości polskiej.

 

Powiedział, że odznaczenia traktuje jako formę podziękowania za pracę na rzecz społeczności muzułmańskiej w Polsce. Jak mówił prezydent, jest to też okazja, żeby podziękować za kilkaset lat - pięknej, mądrej służby Tatarów dla Rzeczpospolitej. - Dziękuję Tatarom polskim, polskim muzułmanom, życzę pomyślności w ramach procesu modernizowania się kraju (...) - podkreślił prezydent.

 

Kilka miesięcy temu prezydent spotkał się ze społecznością muzułmańską i tatarską, przy okazji odsłonięcia w Gdańsku pomnika Tatara RP. Pomnik stanął w parku Oruńskim, gdzie mieści się Narodowe Centrum Kultury Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Muzułmański Związek Religijny w RP jest najstarszą i najważniejszą w kraju organizacją polskich wyznawców islamu. Główne obchody jubileuszu 85-lecia organizacji zaplanowano na maj. Liderzy Związku szacują, że w kraju jest ok. 5 tys. polskich wyznawców islamu, głównie pochodzenia tatarskiego. Najwięcej ich mieszka w województwie podlaskim. Liczbę wszystkich muzułmanów w Polsce szacują na 20-25 tys. osób. Są to przede wszystkich biznesmeni, studenci, korpus dyplomatyczny i uchodźcy z krajów islamskich.

 

(PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu