Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 24 lutego 2011

Konsultacje prezydenta z PKW ws. wyborów

Tagi:
pkw, wybory
Konsultacje Prezydenta RP z PKW ws. wyborów
Konsultacje Prezydenta RP z PKW ws. wyborów
Konsultacje Prezydenta RP z PKW ws. wyborów

Przed południem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski spotkał się w Pałacu Prezydenckim z członkami Państwowej Komisji Wyborczej. Spotkanie miało charakter konsultacyjny związany z terminem wyborów parlamentarnych.


Po spotkaniu Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Łaszkiewicz

powiedział dziennikarzom, że członkowie Państwowej Komisji Wyborczej podkreślali, iż mogą wystąpić kłopoty z naborem osób pracujących w komisjach wyborczych z powodu święta 1 listopada. - PKW prosiła prezydenta, żeby rozważając najbardziej racjonalny termin wyborów, wziąć pod uwagę fakt, że 30 października dla komisji wyborczej będzie bardzo niezręcznym terminem - mówił minister Łaszkiewicz.

 

Pytany o opinię PKW na temat dwudniowych wyborów, minister Łaszkiewicz poinformował, że Państwowa Komisja Wyborcza wskazała, że jedynym doświadczeniem w tym zakresie było referendum unijne i że wówczas pewna grupa obywateli na tym skorzystała. Prezydent został również zapoznany z kosztami - w przypadku jednodniowych wyborów byłoby to około 90 mln złotych, a w przypadku dwudniowych 130-140 mln złotych.


Prezydencki minister przypomniał, że były to pierwsze konsultacje Prezydenta RP w sprawie jesiennych wyborów parlamentarnych. Prezydent uznał za naturalne, by najpierw zapytać o opinię Państwową Komisję Wyborczą. Minister poinformował też, że w ramach konsultacji terminu wyborów prezydent będzie chciał w niedługim czasie spotkać się z rządem, a później z przedstawicielami wszystkich sił politycznych.

 

(PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu