Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 28 lutego 2011

Zespół klasztorny w Żaganiu oraz Kościół św. Jakuba w Nysie pomnikami historii

Żagań – poaugustiański zespół klasztorny (fot. Narodowy Instytut Dziedzictwa)
Nysa – zespół kościoła farnego pod wezwaniem św. Jakuba Starszego Apostoła i św. Agnieszki Dziewicy i Męczennicy (fot. Narodowy

Żagań – poaugustiański zespół klasztorny


Dnia 28 lutego 2011 r. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej podpisał rozporządzenie dotyczące uznania za pomnik historii poaugustiańskiego zespołu klasztornego w Żaganiu.


Monumentalny zespół zabudowań dawnego klasztoru augustianów ukształtowany ostatecznie w XVIII w., jest nośnikiem szczególnych wartości artystycznych i historycznych. Przez wieki, opactwo było przodującym ośrodkiem religijnym i naukowym w zakresie teologii, prawa kanonicznego i rzymskiego. Związany z nim szereg wybitnych postaci rozsławił ośrodek w całej Europie.


Poaugustiański kompleks zabudowań klasztornych wraz z kościołem, do dzisiaj imponuje skalą i rozwiązaniami architektonicznymi. Jest wybitnym przykładem założenia o cechach stylu gotyckiego, renesansowego i barokowego. Należy do najcenniejszych zabytków sakralnych historycznego Śląska. Ma szczególne znaczenie dla dziedzictwa kulturowego ze względu na swoje niewątpliwe wartości artystyczne, historyczne oraz autentyczność.


Więcej na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa

 

Nysa – zespół kościoła farnego pod wezwaniem św. Jakuba Starszego Apostoła i św. Agnieszki Dziewicy i Męczennicy

Dnia 28 lutego 2011 r. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej podpisał rozporządzenie dotyczące uznania za pomnik historii zespołu kościoła farnego w Nysie pod wezwaniem św. Jakuba Starszego Apostoła i św. Agnieszki Dziewicy i Męczennicy.


Nysa, będąc stolicą biskupiego Księstwa Nyskiego, należała do najważniejszych ośrodków kulturalnych i politycznych Śląska. Przez wieki, kościół farny w Nysie znajdował się pod szczególną pieczą biskupów wrocławskich - suwerenów księstwa oraz miejscowych bogatych rodów mieszczańskich.


Mistrzowskie rozwiązania architektoniczno-konstrukcyjne i wyjątkowe walory artystyczne pozwalają zaliczyć farę nyską do czołowych przykładów późnośredniowiecznych halowych świątyń śląskich, jest to jednocześnie jeden z najwybitniejszych późnogotyckich kościołów halowych Europy Środkowej. Wyjątkowa ranga obiektu przejawia się także w ocalałym wyposażeniu. Kościół jest skarbnicą rzeźby sepulkralnej mieszczącą nagrobki i epitafia wyższego duchowieństwa, biskupów wrocławskich oraz elit mieszczańskich.
 

Więcej na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa

  

Poleć znajomemu