Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 16 marca 2011

Prezydent o misji polskich żołnierzy w Afganistanie

Prezydent Bronisław Komorowski w Sejmie RP   |   Prezydent Bronisław Komorowski w Sejmie RP Prezydent Bronisław Komorowski w Sejmie RP Prezydent Bronisław Komorowski w Sejmie RP Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski Prezydent Bronisław Komorowski w Sejmie RP Prezydent Bronisław Komorowski w Sejmie RP Prezydent Bronisław Komorowski w Sejmie RP Prezydent Bronisław Komorowski w Sejmie RP

W 2012 roku dojdzie do zasadniczej zmiany charakteru polskiej misji w Afganistanie - z bojowej na szkoleniową i do tego Polska powinna zacząć się przygotowywać - powiedział prezydent Bronisław Komorowski po informacji szefa MSZ o założeniach polityki zagranicznej. Zobacz także: Prezydent: nowa strategia NATO zgodna z polskimi oczekiwaniami Prezydent na szczytcie NATO w Lizbonie Prezydent, premier i szefowie MON i MSZ o stanowisku Polski na szczyt NATO Prezydent chce rozpocząć w tym roku wycofywanie wojsk z Afganistanu

 

Prezydent przypomniał, że na ubiegłorocznym szczycie NATO w Lizbonie udało się uzgodnić, że rok 2014 będzie kresem misji NATO w Afganistanie "w jej obecnym kształcie". - To jest duży postęp w kierunku, o którym mówiłem w czasie kampanii wyborczej - ocenił.

 

- Oczywiście nie zmieniam opinii, że moglibyśmy rozpocząć, tak jak Amerykanie rozpoczynają, wycofywanie czy redukowanie polskiego kontyngentu już w roku 2011. Ale rząd ma inną opinię i oczywiście nie jest istotne z punktu widzenia polityki państwa polskiego, czy wycofamy 200 żołnierzy teraz na wiosnę czy 200 jesienią, albo na wiosnę przyszłego roku - powiedział Bronisław Komorowski.

 

- Ważne są dwie daty: 2012 - zmiana charakteru misji na szkoleniową i 2014 jako zakończenie obecności misji Polaków i NATO-wskiej w Afganistanie - podkreślił prezydent.

 

Dodał, że nie zgadza się z poglądem prezentowanym przez niektórych przedstawicieli wojska, że "im więcej żołnierzy, tym lepiej".

 

- Uważam, że w sprawach natury politycznej należy bardziej słuchać swego wewnętrznego głosu politycznego niż generałów, bo i generałowie amerykańscy mówią, że "im więcej żołnierzy w Afganistanie, tym lepiej", ale prezydent Obama mówi "należy rozpocząć redukcję w 2011 roku". W pełni się z nim w tej kwestii zgadzam - powiedział Bronisław Komorowski.

  Zobacz także: Prezydent o decyzji ws. OFE: Czekam na efekty pracy parlamentu "Trwają prace nad organizacją uroczystości w Katyniu" „W sprawie polskiej energetyki jądrowej potrzebny jest spokój”

Szef MSZ Radosław Sikorski w środę w Sejmie przypomniał, że rok 2011 - zgodnie z postanowieniami Sojuszu - jest początkiem przekazywania odpowiedzialności za bezpieczeństwo w Afganistanie w ręce Afgańczyków. Jak zaznaczył, rok 2014 powinien być końcem obecności polskich sił bojowych w tym kraju. - Zamierzamy pozostać wiarygodni także w tej materii - podkreślił minister. (PAP)

Poleć znajomemu