Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 19 marca 2011

"Ws. Libii prezydent i premier są w ścisłym kontakcie"

Minister Nowak powiedział w „Śniadaniu w Trójce”, że do prezydenta nie wpłynął dotychczas żaden wniosek dotyczący użycia polskich sił zbrojnych poza granicami naszego kraju. - Z tego, co wiem rząd też nie przygotowuje użycia polskiego kontyngentu wojskowego. Prezydent i premier są w ścisłym kontakcie jeżeli chodzi o konflikt w Libii – zapewnił minister.

Jak mówił, szczyt w Paryżu będzie momentem, kiedy międzynarodowa opinia publiczna zajmie się sprawą libijską. Podkreślił, że spotkanie nie ma charakteru formalnego i nie będą tam poruszane problemy gospodarcze Wspólnoty, a konflikt w Libii. - Polska nie ma wprost interesów w tym regionie i jako lojalny sojusznik może nieść pomoc humanitarną dla ludności cywilnej, wspierać pewne działania, jeżeli NATO lub Unia Europejska uznają to za stosowne, ale angażować się wprost chyba dzisiaj nikt w Polsce nie ma zamiaru – stwierdził.

Minister potwierdził, że 11 kwietnia prezydenci Polski i Rosji staną wspólnie nad grobami katyńskimi i wspólnie oddadzą cześć ofiarom katastrofy smoleńskiej.

Jak zaznaczył, na tę chwilę nie może potwierdzić obecności prezydenta USA na szczycie głów państw Europy Środkowej pod koniec maja, ale przyznał, że pewne prawdopodobieństwo jest. – Czekajmy spokojnie na potwierdzenie tej informacji przez obie administracje – mówił minister. Dodał, że gdyby wizyta prezydenta Obamy doszła do skutku byłby to bardzo dobry sygnał dla polskiej i europejskiej opinii publicznej oraz dowód na rosnącą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

Pytany, czy prezydent podpisze ustawę o OFE, minister przypomniał, że od samego początku prezydent bierze czynny udział w tworzeniu tej ustawy. – Po pierwsze przypomnę, że wysłał list do premiera, w którym już na wstępnym etapie prosił o uwzględnienie pewnych jego poprawek. Chodziło o rewaloryzację, o dziedziczenie - te sprawy zostały uwzględnione – przypomniał minister. Dodał, że zorganizowana przez prezydenta w Belwederze debata z udziałem ekspertów pozwoliła opinii publicznej wyrobić sobie opinię w tej materii. Stwierdził, że jeżeli do prezydenta trafi ustawa w takiej formie, w jakiej została skierowana do Sejmu przez rząd, to wydaje się, że prezydent ją podpisze. – W tym względzie pan premier Tusk może liczyć na wsparcie prezydenta. Ale poczekajmy na finał prac parlamentarnych – zapewnił minister. - Mam nadzieję, że ta ustawa nie zostanie zepsuta przez prace parlamentarne – dodał.
 

Poleć znajomemu