Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 22 marca 2011

Prezydent Węgier z wizytą w Polsce

Wizyta Prezydenta Republiki Węgierskiej w Polsce   |   Wizyta Prezydenta Republiki Węgierskiej w Polsce Wizyta Prezydenta Republiki Węgierskiej w Polsce Wizyta Prezydenta Republiki Węgierskiej w Polsce Wizyta Prezydenta Republiki Węgierskiej w Polsce Wizyta Prezydenta Republiki Węgierskiej w Polsce Wizyta Prezydenta Republiki Węgierskiej w Polsce Wizyta Prezydenta Republiki Węgierskiej w Polsce Wizyta Prezydenta Republiki Węgierskiej w Polsce Wizyta Prezydenta Republiki Węgierskiej w Polsce Wizyta Prezydenta Republiki Węgierskiej w Polsce Wizyta Prezydenta Republiki Węgierskiej w Polsce Wizyta Prezydenta Republiki Węgierskiej w Polsce Wizyta Prezydenta Republiki Węgierskiej w Polsce Wizyta Prezydenta Republiki Węgierskiej w Polsce Wizyta Prezydenta Republiki Węgierskiej w Polsce Wizyta Prezydenta Republiki Węgierskiej w Polsce Wizyta Prezydenta Republiki Węgierskiej w Polsce Wizyta Prezydenta Republiki Węgierskiej w Polsce Wizyta Prezydenta Republiki Węgierskiej w Polsce Wizyta Prezydenta Republiki Węgierskiej w Polsce Wizyta Prezydenta Republiki Węgierskiej w Polsce Wizyta Prezydenta Republiki Węgierskiej w Polsce Wizyta Prezydenta Republiki Węgierskiej w Polsce Wizyta Prezydenta Republiki Węgierskiej w Polsce Wizyta Prezydenta Republiki Węgierskiej w Polsce Wizyta Prezydenta Republiki Węgierskiej w Polsce Wizyta Prezydenta Republiki Węgierskiej w Polsce

Od uroczystego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęło się we wtorek w południe spotkanie prezydentów Polski i Węgier: Bronisława Komorowskiego i Pala Schmitta.

Po rozmowach prezydentów odbyła się konferencja prasowa.

 

- Polska wysoko ocenia węgierską prezydencję - powiedział prezydent Bronisław Komorowski. Zaprosił prezydenta Węgier Pala Schmitta na majowe spotkanie prezydentów Europy Środkowej. W tym czasie w Polsce będzie przebywał też prezydent USA Barack Obama. Zobacz także: Tablica upamiętniająca węgierską pomoc dla Polski

 

Bronisław Komorowski po wtorkowym spotkaniu z prezydentem Schmittem powiedział też, że 2011 rok jest szczególny, bo Polska i Węgry sprawują unijną prezydencję. - Rok 2011 jest w jakieś mierze europejskim dniem polsko-węgierskim, co oznacza również daleko idącą zdolność i chęć współpracy, wymiany doświadczeń związanych z przebiegiem prezydencji - zaznaczył polski prezydent.

 

Dodał, że Polska wysoko ocenia przewodnictwo węgierskie w UE. Zwrócił uwagę na dwa osiągnięcia całej UE od początku roku.

 

- Otóż oceniamy bardzo wysoko zarówno pakiet dotyczący nadzoru bankowego i kontroli budżetowej, istotny z punktu widzenia zabezpieczenia UE na przyszłość przed problemami, które wystąpiły ostatnio w obszarze finansów i gospodarki oraz bardzo wysoko oceniamy również pakiet regulacji ważnych dla określenia kryteriów funkcjonowania elektrowni jądrowych w UE - powiedział polski prezydent.

 

Jednocześnie wyraził oczekiwanie, że dyskusja podjęta podczas prezydencji węgierskiej na temat energetyki jądrowej będzie oznaczała "szukanie rozwiązań, które godziłyby interes ekonomiczny i poczucie bezpieczeństwa krajów członkowskich UE w sytuacji powstawania elektrowni w pobliżu granic".

 

Bronisław Komorowski poinformował też, że zaprosił Schmitta na spotkanie prezydentów Europy Środkowej. Szczyt ten jest zaplanowany w dniach 27-28 maja. - W tym samym okresie jest zaproszony (do Polski) i potwierdził przyjęcie zaproszenia prezydent Obama - podkreślił polski prezydent.

 

Prezydenci Polski i Węgier Bronisław Komorowski i Pal Schmitt uznali, że szczyt Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w Warszawie, to jeden z najważniejszych elementów współpracy obu krajów w ramach Unii Europejskiej.

 

Prezydenci Komorowski i Schmitt pytani byli o najważniejsze projekty dotyczące prezydencji obu krajów. - U nas nie dojdzie do szczytu Partnerstwa Wschodniego. Przełożono je na drugie półrocze. My też chcemy w nim uczestniczyć. Potwierdziliśmy, że w tym istotnym dla Europy spotkaniu chcemy być współgospodarzami - mówił Schmitt.

 

Także zdaniem Bronisława Komorowskiego, szczyt Partnerstwa Wschodniego to dobry przykład współpracy polsko-węgierskiej.

 

- Podzieliliśmy się pewnymi działaniami. Szczyt będzie miał miejsce w Polsce, ale będzie to przejaw pełnego współdziałania i logicznego dzielenia się pewnymi zadaniami w ramach tej samej wrażliwości na kwestie związane z polityką wschodnią - podkreślił prezydent Polski.

 

Jak dodał, Polska musi także wyciągnąć wnioski z tego, co się dzieje w okresie prezydencji Węgier. - Poprawienie zdolności reagowania UE na zjawiska kryzysowe w bezpośrednim sąsiedztwie - zaznaczył Bronisław Komorowski, nawiązując do sytuacji w Afryce Północnej.

 

Prezydenci zgodzili się ponadto, że wspólnymi tematami przewodnictwa w Radzie UE mogą być: bezpieczeństwo energetyczne, ochrona środowiska i perspektywa budżetowa 2013-2020.

 

- Elementem pewnej kontynuacji będą wysiłki na rzecz pogłębienia integracji europejskiej w obszarze ważnym z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego - zapowiedział polski prezydent. W tej dziedzinie - jak ocenił - już zdarzyło się wiele dobrego. W tym kontekście prezydent powiedział o budowie systemu przesyłowego i interkonektorów powstających na granicach węgiersko-słowackiej, polsko-czeskiej, polsko-słowackiej.

 

Węgierski prezydent powiedział, że Bronisław Komorowski 8 kwietnia odwiedzi Węgry.

Następnie Schmitt udał się złożyć kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Potem, w obecności obu szefów państw, na rogu Krakowskiego Przedmieścia i Królewskiej odsłonięta została dwujęzyczna tablica upamiętniająca wojskową pomoc Węgier dla Polski w latach 1919-21.

W środę prezydenci Schmitt i Komorowski będą w Poznaniu, gdzie zainaugurują obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, który został ustanowiony w 2007 roku, na mocy uchwał parlamentów obu państw i przypada 23 marca. (PAP)

Poleć znajomemu