Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 22 marca 2011

Tablica upamiętniająca węgierską pomoc dla Polski

Komorowski i Pal Schmitt odsłonili tablicę upamiętniającą węgierską pomoc wojskową dla Polski w latach 1919-21
Komorowski i Pal Schmitt odsłonili tablicę upamiętniającą węgierską pomoc wojskową dla Polski w latach 1919-21

Prezydenci Polski i Węgier Bronisław Komorowski i Pal Schmitt odsłonili we wtorek w Warszawie tablicę „W Hołdzie Narodowi Węgierskiemu” upamiętniającą węgierską pomoc wojskową dla Polski w latach 1919-21.

 

Na tablicy, pod godłami Polski i Węgier, dwujęzyczne napisy głoszą: "w hołdzie narodowi węgierskiemu, który okazał Rzeczypospolitej Polskiej przyjaźń i pomoc w czasie śmiertelnego zagrożenia bolszewicką agresją. W okresie przełomowych zmagań 12 sierpnia 1920 r. do Skierniewic dotarł transport 22 milionów pocisków z fabryki Manfreda Weissa w Csepel /Budapeszt/".

 

"Łącznie w latach 1919-1921 rząd Królestwa Węgier przekazał Polsce blisko 100 milionów pocisków karabinowych, ogromne ilości amunicji artyleryjskiej, sprzętu i materiałów wojennych. Wdzięczny naród polski" - napisano.

 

 Podczas uroczystości odsłonięcia tablicy na skrzyżowaniu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Królewskiej sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert powiedział, że w lipcu 1920 roku w przełomowym momencie wojny polsko-bolszewickiej ówczesny premier Węgier Pal Teleki zwrócił się z apelem do państw Ententy z żądaniem, by Europa wsparła Polskę. Jak zaznaczył, w ślad za słowami natychmiast poszły czyny. Zobacz także: Prezydent Węgier z wizytą w Polsce Komorowski i Schmitt o przyjaźni polsko-węgierskiej

 

Kunert podkreślił, że tablica w symboliczny sposób wyraża wdzięczność Polski i Polaków za decydującą pomoc materialną Węgier w sierpniu 1920 roku w postaci ogromnych dostaw amunicji. - We wrześniu 1939 roku ten sam premier Pal Teleki otworzył granicę węgierską dla tysięcy żołnierzy i uchodźców polskich - przypomniał Kunert.

 

(PAP)

Poleć znajomemu