Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 25 marca 2011

Dęby Pamięci dla uczczenia zamordowanych w Charkowie

Uroczystość na terenie Zespołu Szkół nr 28 im. Synów Pułku w Warszawie
Dęby Pamięci dla uczczenia zamordowanych w Charkowie
Dęby Pamięci dla uczczenia zamordowanych w Charkowie

25 marca 2011 roku na terenie Zespołu Szkół nr 28 im. Synów Pułku w Warszawie zostały posadzone dwa Dęby Pamięci. W uroczystości wziął udział Waldemar Strzałkowski z Kancelarii Prezydenta RP, który w imieniu Prezydenta Bronisława Komorowskiego posadził jeden z dębów. Drugi dąb został posadzony przez wiceburmistrza warszawskiego Mokotowa Zdzisława Marka Szczekotę. Młode dęby będą upamiętniać zamordowanych w Charkowie w 1940 roku dwóch polskich oficerów – porucznika saperów Janusza Witolda Jabłonowskiego oraz majora Konstantego Biełonia.

 

Porucznik Janusz Witold Jabłonowski urodził się w Petersburgu w 1913 roku. W 1922 znalazł się w Polsce i zamieszkał w Warszawie. Ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty oraz Szkołę Podchorążych Saperów. We wrześniu 1939 roku walczył w Wojnie Obronnej. Dostał się do niewoli sowieckiej i trafił do obozu w Starobielsku. Wiosną 1940 roku został Zamordowany w piwnicach NKWD w Charkowie. Jego ciało pochowano w zbiorowej mogile w Piatichatkach.

 

Major Konstanty Biełoń urodził się w Wasilkowie na Ukrainie w 1891 roku. Po wojnie polsko-bolszewickiej zdecydował się na wyjazd do Polski gdzie wstąpił do wojska. Był m.in. komendantem Szkoły Ciężkich Karabinów Maszynowych w Baranowiczach. Po wybuchu II wojny światowej został skierowany na front. Dostał się do niewoli sowieckiej i trafił do obozu w Starobielsku. Wiosną 1940 roku został zamordowany przez NKWD w Charkowie i pochowany Piatichatkach w zbiorowej mogile.
 

Poleć znajomemu