Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 4 kwietnia 2011

Prezydent wesprze kampanię promującą Mazury

Prezydent wesprze kampanię promującą Mazury
Prezydent wesprze kampanię promującą Mazury
Prezydent wesprze kampanię promującą Mazury
Prezydent wesprze kampanię promującą Mazury
Prezydent wesprze kampanię promującą Mazury

Prezydent Bronisław Komorowski zadeklarował na poniedziałkowym spotkaniu z Jackiem Pałkiewiczem wsparcie dla kampanii promującej Mazury. Pałkiewicz, który działa na rzecz regionu w ramach światowego konkursu "7 Nowych Cudów Natury", zachęcał prezydenta do udziału w akcji.

Prezydent, odpowiadając na apel Pałkiewicza, zapewnił, że z największą przyjemnością zaangażuje się w kampanię na rzecz popularyzowania tego regionu. - Mazury to rzeczywiście raj i dla przyrodników, i dla żeglarzy - powiedział prezydent, proponując z uśmiechem wspólne żeglowanie Pałkiewiczowi. Bronisław Komorowski pytał o szczegóły kampanii promocyjnej Mazur, a także o to, czy są w nią zaangażowani tylko internauci z Polski, czy też zagraniczni? Pałkiewicz zaznaczył, że chodzi o internautów z całego świata.

- Mamy wielką szansę wejść do zwycięskiej siódemki - powiedział podróżnik do prezydenta, prosząc jednocześnie o wsparcie kampanii i apel mobilizujący społeczeństwo do udziału w akcji promocji Mazur i głosowania na ten piękny region Polski.

Spotkanie Bronisława Komorowskiego z Jackiem Pałkiewiczem odbyło się w Ogrodzie Zimowym Pałacu Prezydenckiego. W sali rozstawiono tablice promujące Mazury. W poniedziałkowym spotkaniu uczestniczyli także młodzi wolontariusze oraz osoby wspierające kampanię promującą Mazury.

Mazury są jedynym regionem Polski, który znalazł się w gronie 28 finalistów plebiscytu, wybranych przez internautów spośród 261 kandydatur z całego świata. Wśród finalistów konkursu - obok malowniczego polskiego pojezierza - znalazły się m.in. Wielka Rafa Koralowa, Malediwy, Morze Martwe, Wielki Kanion Kolorado i Kilimandżaro. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 11 listopada 2011 r. Do tego czasu na Mazury można głosować za pośrednictwem strony internetowej organizatora - szwajcarskiej fundacji "New7Wonders".

Według Pałkiewicza wygrana Mazur w konkursie może dodatkowo wzmocnić pozytywny obraz Polski na świecie, która do tej pory postrzegana jest przez pryzmat takich postaci jak Jan Paweł II, Lech Wałęsa czy Adam Małysz, albo poprzez polską kiełbasę i eksportową wódkę.

Kampanię promocyjną polskiego finalisty poparli m.in. byli prezydenci - Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski oraz kard. Stanisław Dziwisz. W akcję włączyli się także ludzie kultury m.in. Andrzej Wajda.

Idea konkursu "New7Wonders" - "Nowe 7 Cudów Natury" - nawiązuje do starożytnej Grecji i antycznej listy siedmiu cudów świata - budowli i dzieł sztuki, wyróżniających się m.in. wartością artystyczną lub niezwykłymi wymiarami. Według najstarszego zestawienia (znanego nam z epigramu Antypatra z Sydonu z II w. p.n.e.) są to mury Babilonu, posąg Zeusa w Olimpii dłuta Fidiasza, wiszące ogrody Semiramidy w Babilonie, kolos rodyjski, piramidy egipskie, Mauzoleum w Halikarnasie i świątynia Artemidy w Efezie. Z czasem monumenty te zastępowano innymi, m.in. pałacem Cyrusa, egipskimi Tebami, latarnią morską w Faros, a także budowlami rzymskimi jak Kapitol czy Koloseum.(PAP)

 

Zobacz także: www.mazurycudnatury.org, www.new7wonders.com

Poleć znajomemu