Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 20 kwietnia 2011

Briefing nt. współpracy Kancelarii Prezydenta i MSZ

Spotkanie Doradcy Prezydenta RP prof. Tomasza Nałęcza i wiceministra Spraw Zagranicznych Henryka Litwina

W Belwederze odbył się wspólny briefing Doradcy Prezydenta RP prof. Tomasza Nałęcza oraz wiceministra Spraw Zagranicznych Henryka Litwina.


Wiceszef MSZ zapewnił, że współpraca jego resortu i Kancelarii Prezydenta jest bardzo dobra. Litwin wyjaśnił też, że ilekroć wspominał o przekazywaniu informacji w sprawie tablicy do Kancelarii Prezydenta, mówił o swojej rozmowie z ambasadorem Rosji w Polsce Aleksandrem Aleksiejewem, która miała miejsce 8 kwietnia. - Nie mówiłem na pewno o tym, że przekazywaliśmy jakiekolwiek inne informacje wcześniej w formie dokumentu do Kancelarii Prezydenta na ten temat - zaznaczył. Jak podkreślił, "taki fakt nie zaistniał".


Z kolei prof. Nałęcz przyznał, że "jako historyk nie powinien się pospiesznie odnosić do słów - jak się okazuje - nierzeczywistych". - Nie ma co oszczędzać na telefonach, wystarczyło zadzwonić do pana ministra, a nie odnosić się do jego słów niewypowiedzianych - mówił doradca prezydenta.


Litwin przekonywał ponadto, że pojawiające się od rana w środę w mediach informacje o rzekomym konflikcie między MSZ a Kancelarią Prezydenta "nie mają nic wspólnego z rzeczywistością". Podkreślił, że rzekomy konflikt na linii MSZ- Kancelaria Prezydenta został osnuty wokół jego rzekomej wypowiedzi.


- Współpraca pomiędzy MSZ i Kancelarią Prezydenta RP już od dawna układa się naprawdę bardzo dobrze i jesteśmy - my w MSZ - usatysfakcjonowani jej kształtem - podkreślił Litwin. Jak dodał, trudna do przygotowania wizyta prezydenta w Katyniu i Smoleńsku tylko pomogła jeszcze poprawić warunki współpracy i doprowadzić do jeszcze lepszego zrozumienia pomiędzy obydwoma instytucjami.


Litwin przypomniał też swoje wcześniejsze wypowiedzi w Sejmie na posiedzeniu plenarnym i na posiedzeniu sejmowej komisji spraw zagranicznych. - Muszą państwo przyznać, że utrzymywane były (...) mimo dosyć gęstego, powiedziałbym, ognia pytań w formule kompetencji i odpowiedzialności MSZ - zaznaczył. - W tej formule na ten temat mówimy. Żadnej próby przenoszenia na kogokolwiek, na jakąkolwiek inną instytucję odpowiedzialności i kompetencji naszych nie było i nie będzie - zapewnił Litwin.


- Mam nadzieję, że zamkniemy już na tych dzisiejszych wypowiedziach dyskusję na ten temat - zaznaczył.


Prof. Nałęcz podkreślił natomiast, że "padł ofiarą" zaufania do swoich dziennikarskich rozmówców. - Których bardzo wysoko cenię, ich kompetencje, rzetelność, ich inne teksty - zaznaczył.


Podkreślił też, że "z ogromną przyjemnością" przyjął zaproszenie Litwina, by wspólnie wziąć udział w konferencji. - Żebym mógł bardzo gorąco panu ministrowi też podziękować za to, co mogliśmy razem wspólnie w Katyniu wokół prezydenta przeżyć - powiedział.


Doradca Prezydenta RP podkreślił, że wizyta prezydenta Komorowskiego w Katyniu i Smoleńsku 11 kwietnia była bardzo ważna, "zwłaszcza że realizowana w trudnych warunkach". - I myślę, że w tym kontekście mówienie o jakichś napięciach czy konflikcie między Kancelarią a MSZ nie powinno mieć miejsca - powiedział.


(PAP)
 

Poleć znajomemu