Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 28 kwietnia 2011

Posiedzenie RBN nt. energetyki jądrowej

Prezydent zaprosił do RBN szefową PJN Joannę Kluzik-Rostkowską
Konferencja po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego
Konferencja po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Bronisław Komorowski dodał, że nie było mowy o ewentualnym referendum w sprawie budowy elektrowni jądrowych. - Jeśli jakakolwiek siła polityczna tego oczekuje, to może to przeprowadzić w Sejmie - powiedział. Dodał, że ci, którzy tego chcą, niech nie uciekają od odpowiedzialności.

- Ja na dzień dzisiejszy nie zamierzam się w tej kwestii deklarować, bo przecież nie ma jeszcze projektu, propozycji rządowej, więc trudno ludziom zapowiadać referendum, jeśli się nie wie, czy będzie nad czym to referendum przeprowadzać - podkreślił Bronisław Komorowski.

BBN przygotowuje projekt ws. ataków cybernetycznych


Prezydent poinformował także, że Biuro Bezpieczeństwa Narodowego pracuje nad projektem nowelizacji przepisów o stanach nadzwyczajnych, który dotyczyć ma zagrożenia ewentualnymi atakami cybernetycznymi.

- Gen. Stanisław Koziej (szef BBN - PAP) przedstawił elementy projektu nowelizacji ustaw o stanach nadzwyczajnych pod kątem potrzeby wprowadzenia do polskiego systemu prawnego rozwiązań, które by odpowiadały na pojawienie się nowego wyzwania, nowego zagrożenia jakie stanowi cyberatak - powiedział Bronisław Komorowski.

Jak podkreślił, BBN we współpracy z odpowiednimi ministerstwami prowadzi prace, które zbliżają się do finału. Prezydent wyraził nadzieję, że jeszcze w tej kadencji parlament zdoła przyjąć odpowiednie rozwiązania.

- Zdarzają się, w warunkach nie wojennych, ale pokojowych, różnego rodzaju sytuacje zagrożenia dla systemów informatycznych - dodał.

Bronisław Komorowski poinformował jednocześnie, że podczas następnego posiedzenia RBN rząd przedstawi informację o zamierzeniach dotyczących budowy wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony UE. Prezydent przypomniał, że ma to być jeden z priorytetów polskiego przewodnictwa w Radzie UE, w drugiej połowie 2011 roku.

 

Poleć znajomemu