Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 3 maja 2011

Msza św. w intencji ojczyzny w rocznicę Konstytucji 3 maja

Msza św. w intencji ojczyzny w rocznicę Konstytucji 3 maja
Msza św. w intencji ojczyzny w rocznicę Konstytucji 3 maja
Msza św. w intencji ojczyzny w rocznicę Konstytucji 3 maja
Msza św. w intencji ojczyzny w rocznicę Konstytucji 3 maja

Mszą św. w intencji ojczyzny w archikatedrze św. Jana i otwarciem wystawy poświęconej ustawie z 1791 r. rozpoczęły się we wtorek w Warszawie obchody Święta Konstytucji 3 Maja. W nabożeństwie wziął udział prezydent Bronisław Komorowski z Małżonką.

 

Mszy św., która rozpoczęła się parę minut po godz. 9.00, przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Prócz Pary Prezydenckiej w katedrze byli m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, szef MON Bogdan Klich, szef BBN Stanisław Koziej, prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W nabożeństwie wzięli też udział liczni generałowie, w tym szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cieniuch oraz dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych.


- Konstytucja 3 Maja przypominała wciąż nowym pokoleniom Polaków, że Ojczyzna jest największym dobrem wspólnym, o które należy walczyć – mówił w homilii bp Guzdek.


Biskup polowy WP nawiązywał nie tylko do rocznicy uchwalenia konstytucji oraz przypadającej we wtorek kościelnej uroczystości Matki Boskiej Królowej Polski, ale i do niedzielnej beatyfikacji Jana Pawła II. Przypomniał słowa papieża-Polaka, że władza powinna być ofiarną służbą człowiekowi i społeczeństwu. Jan Paweł II – mówił bp Guzdek - "przekonywał, że dobro wspólne jest wartością, wokół której ludzie mogą jednoczyć się w twórczej pracy, mimo zwyczajnej w demokracji różnorodności przekonań i politycznych wizji".


Przed nabożeństwem prezydent Bronisław Komorowski otworzył ekspozycję poświęconą Konstytucji 3 Maja w stołecznej Galerii Kordegarda na Krakowskim Przedmieściu, naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego. Zobacz także: Prezydent otworzył ekspozycję oryginału Konstytucji 3 Maja Prezydent: Mamy być z czego dumni Pałac Prezydencki na biało-czerwono


Po mszy św. prezydent Komorowski wręczy, podczas uroczystości na Zamku Królewskim, ordery i odznaczenia państwowe dla ludzi kultury i nauki wybitnie zasłużonych dla Polski.


W południe na Placu Zamkowym prezydent i premier Donald Tusk będą uczestniczyć w uroczystym podniesieniu flagi na maszt Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Podczas uroczystości przewidziane jest odczytanie preambuły Konstytucji 3 Maja oraz wręczenie flag dowódcom wyróżnionych jednostek i instytucji wojskowych.


Po południu Para Prezydencka spotka się w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego z warszawiakami podczas "Majówki z Polską", gdzie wysłucha m.in. koncertu "Odyseja Wolności".


W ubiegłym tygodniu prezydent apelował o promowanie z okazji majowych świąt biało-czerwonych barw narodowych. - Proszę o zaangażowanie oraz zachęcam do ponownego wpięcia i noszenia biało-czerwonych kotylionów od 1 do 3 maja - podczas "Majówki z Polską" - mówił wówczas prezydent, który sam taki kotylion nosi.


We wtorek mija 220 lat odkąd Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. (PAP)
 

Poleć znajomemu