Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 4 maja 2011

Szwedzka para królewska z oficjalną wizytą w Polsce

Oficjalne powitanie szwedzkiej pary królewskiej na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego
Oficjalne powitanie szwedzkiej pary królewskiej na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego
Oficjalne powitanie szwedzkiej pary królewskiej na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego
Oficjalne powitanie szwedzkiej pary królewskiej na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego
Przekazanie prezentów
Podpisanie deklaracji przez ministrów spraw zagranicznych Polski i Szwecji
Wypowiedzi dla mediów po rozmowach prezydenta Bronisława Komorowskiego z królem Szwecji Karolem XVI Gustawem

Po oficjalnym powitaniu na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez prezydenta Komorowskiego i jego małżonkę Annę, obie pary udały się na spotkanie w Sali Białej Pałacu.

Następnie - w Sali Niebieskiej - odbyła się rozmowa prezydenta i króla Szwecji. W spotkaniu uczestniczyły delegacje z obu krajów. Po jego zakończeniu - w obecności głów państw - ministrowie spraw zagranicznych Polski i Szwecji podpisali deklarację o współpracy politycznej między obydwoma krajami w obszarach o znaczeniu strategicznym. Treść deklaracji na stronie www.msz.gov.pl

 

Bronisław Komorowski oświadczył podczas spotkania z mediami, że podpisana deklaracja jest formą potwierdzenia znaczenia bardzo dobrych relacji między oboma krajami. Wyraził satysfakcję z wizyty w Polsce szwedzkiej pary królewskiej. - Jest to dla nas wizyta bardzo ważna, szczególnie że przypada na okres przygotowań do prezydencji Polski w Unii Europejskiej - podkreślił polski prezydent.

 
Po spotkaniu z Karolem XVI Gustawem prezydent podkreślił, że współpraca Polski i Szwecji ma swój dynamiczny wyraz w relacjach dwustronnych, jak i we współpracy na forum UE. Wśród płaszczyzn współpracy wymienił Forum Państw Morza Bałtyckiego i Partnerstwo Wschodnie.

W ocenie polskiego prezydenta dodatkowym impulsem dla gospodarczej współpracy naszych krajów jest to, że Szwecja ma najwyższy w UE wskaźnik rozwoju gospodarczego i wyszła już dawno poza sferę kryzysu. Według prezydenta Komorowskiego szwedzki szybki wzrost gospodarczy i polski ponad 3,5-procentowy to rękojmia, gwarancja zacieśnionej współpracy między naszymi krajami na przyszłość.

Także król Szwecji wyraził zadowolenie z podpisanej w środę deklaracji. - Ma ona bardzo szeroki zakres i umożliwi dalszy rozwój i tak znakomitej już współpracy - ocenił.

Po wizycie w Pałacu Prezydenckim para królewska złożyła wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

W środę król Szwecji gościł też w polskim Parlamencie, gdzie spotkał się z marszałkami Sejmu i Senatu Grzegorzem Schetyną i Bogdanem Borusewiczem oraz złożył wieniec pod tablicą upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Spotkał się również z premierem Donaldem Tuskiem.

Wieczorem Bronisław i Anna Komorowscy wydadzą oficjalny obiad na cześć pary królewskiej w Pałacu Prezydenckim. (PAP)
 

Poleć znajomemu