Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 17 maja 2011

Prezydent spotkał się z delegacją Obywateli Kultury

Prezydent spotkał się z delegacją Obywateli Kultury
Prezydent spotkał się z delegacją Obywateli Kultury
Prezydent spotkał się z delegacją Obywateli Kultury

Prezydent Bronisław Komorowski zapewnił podczas spotkania z przedstawicielami ruchu Obywatele Kultury o swoim wsparciu dla Paktu dla Kultury, niezależnie od wyniku wyborów parlamentarnych. Pakt przewiduje zwiększenie do 2015 r. wydatków na kulturę do co najmniej 1 proc. budżetu państwa.  

 

- W czasie kampanii wyborczej stałem się Obywatelem Kultury poprzez m.in. podpisanie zobowiązania o poparciu dla idei 1 procenta wydawanego z budżetu państwa na szeroko pojętą kulturę - powiedział prezydent po spotkaniu z przedstawicielami ruchu społecznego Obywatele Kultury, m.in. Agnieszką Holland, Jackiem Bromskim, Agnieszką Odorowicz, Jerzym Hausnerem.

 

Prezydent wyraził zadowolenie, że Pakt został w sobotę podpisany przez premiera Donalda Tuska i przedstawicieli Obywateli Kultury. - Urząd prezydenta będzie elementem zapewniającym wykonanie tego Paktu, bez względu na wynik wyborczy. Jestem przekonany, że wybory będą oznaczały, że Pakt będzie mógł być realizowany bez żadnych większych kłopotów - powiedział.

 

Podkreślił, że obecnie 3/4 pieniędzy na kulturę wydają samorządy. - W związku z tym zwiększony wysiłek budżetu państwa, który ma nastąpić do roku 2015, stwarza niesłychaną zupełnie okazję na stworzenie paru programów o strategicznym znaczeniu dla kultury polskiej - dodał.

 

Prezydent zwrócił uwagę na konieczność "modernizowania i zmiany szeroko pojętego ustroju zarządzania kulturą polską (...), także instytucjami kultury, aby te pieniądze, zwiększony wysiłek państwa, pieniądze publiczne, pieniądze obywateli polskich były wydawane jak najefektywniej. Dodał, że Pakt dla Kultury zainicjowany przez ruch społeczny to przejaw sukcesu społeczeństwa obywatelskiego.

 

Prezydent poinformował, że w Kancelarii Prezydenta osobą odpowiedzialną za kontakty ze środowiskami twórców, m.in. w sprawie realizacji postanowień Paktu dla Kultury, będzie minister Maciej Klimczak.

 

Pieniądze z 1 proc. budżetu państwa mają zostać przeznaczone m.in. na zagwarantowanie środków na działalność takich instytucji jak muzea, galerie czy filharmonie, biblioteki, programy edukacyjne realizowane począwszy od żłobków, przez przedszkola, na szkołach skończywszy, kształcenie kadry animatorów, wychowawców przedszkolnych. Według Obywateli Kultury, uzyskane środki należy także przeznaczyć na badania i szczegółową diagnozę kryzysu czytelnictwa w Polsce. Jak pokazują badania, 56 proc. Polaków nie miało w ciągu ostatniego roku książki w ręku. (PAP)

 

Poleć znajomemu