Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 15 maja 2011

Harcerze "niepokorni" z wizytą u prezydenta

22 maja 1911 roku Andrzej Małkowski powołał we Lwowie trzy pierwsze polskie drużyny skautowe. Z tej okazji, na tydzień przed 100. rocznicą powstania polskiego harcerstwa Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski spotkał się z grupą ok. 200 osób z organizacji i środowisk tzw. harcerstwa niepokornego.


W czasie spotkania jego uczestnicy rozmawiali z prezydentem o wyzwaniach jakie stoją przed polskim harcerstwem wkraczającym w drugie stulecie swojego istnienia. Odczytano również i przekazano na ręce Prezydenta RP „Przesłanie dla Harcerstwa Drugiego Stulecia”. Przesłanie stanowi przypomnienie wielkiego, pozytywnego znaczenia ruchu harcerskiego dla niepodległości Polski i wychowania młodzieży w duch służby bliźniemu i Ojczyźnie, a jednocześnie jest wezwaniem do debaty nad przyszłością harcerstwa.


Goszczący dziś u Prezydenta RP harcerze stanowią grupę niezwykle zróżnicowaną społecznie i światopoglądowo. Byli wśród nich naukowcy, przedsiębiorcy, samorządowcy, ludzie wolnych zawodów, urzędnicy, dyplomaci i parlamentarzyści. Tym, co ich łączy jest, doświadczenie braterstwa i służby dla Polski.


W latach 70. i 80. minionego stulecia tzw. harcerstwo niepokorne obejmowało kilkadziesiąt tysięcy harcerek i harcerzy skupionych najpierw w kręgach Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego (KIHAM), a później w wywodzącym się z nich Niezależnym Ruchu Harcerskim, niejawnym Ruchu Harcerskim oraz innych niezależnych nurtach i organizacjach.

Harcerze
Harcerze
Harcerze
Harcerze
Harcerze
Poleć znajomemu