Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 18 maja 2011

Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Rady Narodowej Konfederacji Szwajcarskiej

Spotkanie Prezydenta RP z Przewodniczącym Rady Narodowej Konfederacji Szwajcarskiej

18 maja br. Prezydent RP Bronisław Komorowski przyjął Przewodniczącego Rady Najwyższej Konfederacji Szwajcarskiej Jean-René Germanier wraz z towarzyszącą delegacją przedstawicieli ugrupowań politycznych parlamentu szwajcarskiego.


Głównym tematem spotkania były relacje dwustronne jak również program polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Podkreślono znaczenie planowanej w czerwcu br. wizyty w Polsce Prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Pani Micheline Calmy-Rey w kontekście umocnienia współpracy dwustronnej.


Przewodniczący Rady Najwyższej podkreślił rosnącą rolę Polski w Unii Europejskiej i wagę, jaką Szwajcaria przywiązuje do utrzymania relacji na najwyższym poziomie politycznym. Prezydent RP przedstawił priorytety prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej.


Dziękując władzom szwajcarskim za dotychczasowe działania na rzecz Muzeum Polskiego w Rapperswilu, prezydent Komorowski wyraził także wdzięczność za wsparcie, jakie w latach 80. uzyskała Solidarność i polscy uchodźcy ze strony Szwajcarii.


J.-R. Germanier odnosząc się do znaczenia dziedzictwa Solidarności, wskazał rolę jej przesłania w obaleniu komunizmu w Europie.
 

Poleć znajomemu