Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 27 maja 2011

Prezydent na otwarciu biura Fundacji Marshalla w Warszawie

Prezydent na otwarciu biura Fundacji Marshalla w Warszawie
Prezydent na otwarciu biura Fundacji Marshalla w Warszawie
Prezydent na otwarciu biura Fundacji Marshalla w Warszawie
Prezydent na otwarciu biura Fundacji Marshalla w Warszawie
Prezydent na otwarciu biura Fundacji Marshalla w Warszawie

Otwarcie w Warszawie biura Fundacji Marshalla - German Marshall Fund of the United States - to podkreślenie etapu zagospodarowania świata wolności w przestrzeni transatlantyckiej - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który w piątek uczestniczył w uroczystości.

 

Prezydent zaznaczył, że jest to także podkreśleniem wagi stosunków transatlantyckich. Jak dodał, chciałby, aby Fundacja działała na rzecz umacniania "polskiej wolności, ale także poszerzania obszaru wolnego myślenia nie tylko w ramach relacji amerykańsko-polskich, ale także euroatlantyckich".

 

Bronisław Komorowski powiedział, że George Marshall - ze wszystkimi skojarzeniami, jakie wiążą się z tą postacią - znowu trafia do Warszawy. Biuro fundacji otwierane jest przed wizytą prezydenta USA Baracka Obamy w Polsce - podkreślił.

 

Wspominając o zainicjowanym po II wojnie światowej planie Marshalla - wielomiliardowej pomocy dla krajów europejskich - prezydent powiedział, że "była to propozycja, która umacniała tendencje wolnościowe, demokratyczne i wolnorynkowe w Europie, które nie zostały zajęte przez oddziały Armii Czerwonej". - Od tamtego czasu nazwisko Marshall kojarzy się Polakom z wolnością, światem normalnym i solidarnością Ameryki z Europą - dodał.

 

- Pamiętamy także o amerykańskich przyjaciołach Polski, którzy wykonali ogromną pracę na rzecz otwierania szans na utrwalenie polskiej wolności poprzez członkowstwo w NATO, budowę naszych relacji z najważniejszymi krajami świata zachodniego, a potem także poprzez nasze członkostwo w Unii Europejskiej - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Prezydent wspomniał Rona Asmusa, zmarłego niedawno wybitnego amerykańskiego dyplomatę - jednego z pierwszych i zasłużonych orędowników rozszerzenia NATO na wschód po zakończeniu zimnej wojny. Komorowski nazwał go "wielkim przyjacielem Polski".

 

W uroczystym otwarciu warszawskiego biura uczestniczył prezes German Marshall Fund of the United States (GMF) Craig Kennedy. Jak powiedział, priorytetami biura jest umacnianie amerykańsko-europejskich relacji. - Otwarcie biura tuż przed polską prezydencją jest symbolicznym, ale też praktycznym gestem - powiedział Kennedy.

 

Jest to siódme biuro German Marshall Fund of the United States (GMF) w Europie. To działająca w USA i Europie niezależna fundacja politologiczna zajmująca się promowaniem i umacnianiem więzi transatlantyckich. Nazwa fundacji nawiązuje i jest wyrazem uznania dla Planu Marshalla, wielomiliardowej pomocy amerykańskiej dla zniszczonych po II wojnie światowej krajów europejskich. Fundację powołano w 1972 r. z inicjatywy Niemiec Zachodnich, które zapewniły jej finansowanie. GMF organizuje dyskusje na temat różnych aspektów stosunków USA z Europą, służy jako forum spotkań przywódców po obu stronach Atlantyku i przyznaje stypendia ekspertom działającym na tym polu.

 

(PAP)

Poleć znajomemu