Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 4 czerwca 2011

Prezydent otworzył wystawę „Wolność ma głos”

Prezydent otworzył wystawę „Wolność ma głos” w Kordegardzie
Prezydent otworzył wystawę „Wolność ma głos” w Kordegardzie
Prezydent otworzył wystawę „Wolność ma głos” w Kordegardzie

„Wolność ma głos” - to tytuł wystawy, którą w 22. rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989 r. otworzył w Kordegardzie Prezydent RP Bronisław Komorowski.

 

Wzorem obchodów 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ponownie w Kordegardzie, z inicjatywy prezydenta została zorganizowana jednodniowa wystawa, składająca się z ekspozycji fragmentu Okrągłego Stołu, plakatów wyborczych ’89 oraz pokazów multimedialnych z lat 80. Zwiedzający mogą także wykonać własne „bibuły” na specjalnym powielaczu.

 

Prezydent otwierając wystawę podziękował władzom placówki za pokazanie ważnego fragmentu historii. - Dzisiaj w rocznicę święta wolności, polskiej wolności, odzyskanej w 1989 roku możemy tutaj zarówno pokazać kawałek Okrągłego Stołu (...), ale także to co najważniejsze, czyli drogę do Okrągłego Stołu i potem - powiedział Bronisław Komorowski.


Okrągły Stół - mówił prezydent - "sam w sobie nie był zwycięstwem, był drogą do zwycięstwa".

 

- Zwycięstwo wolności nastąpiło 4 czerwca poprzez głosowanie Polaków, którzy udzielili daleko idącego poparcia obozowi Solidarności. To zwycięstwo 4 czerwca otworzyło drogę do pełnej polskiej wolności, drogę do Unii Europejskiej i NATO, a więc poszło o wiele dalej niż ktokolwiek planował, niż ktokolwiek nawet odważał się marzyć przed Okrągłym Stołem i w jego trakcie - powiedział  Bronisław Komorowski.

 

Ekspozycja otwarta będzie w godz. 9.30-21.00.

 

Naprzeciw Kordegardy, po dwóch stronach pomnika ks. Poniatowskiego, ustawiona została instalacja z repliką plakatu wyborczego „Solidarności”, przedstawiającego Gary’ego Coopera z kartą do głosowania i znaczkiem „Solidarności”.

 

Otwarcie wystawy jest częścią obchodów Święta Wolności, organizowanych z okazji 22. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r.  

 

(inf. własna/ PAP)

Poleć znajomemu